March 4, 2020 at 02:00PM

@zhuanchannel

«شین چئونجی»؛ فرقه مذهبی مرموز با قوانین سختگیرانه و کانون شیوع کرونا در کره جنوبی
اعضای این فرقه علاوه بر حضور و غیاب هر روزه در کلیسا و غیرموجه بودن غیبت، اجازه پوشیدن ماسک، عینک و گردنبند را ندارند
روزیاتو_حسین علی پناهی

اگر چه اقدامات گسترده دولت چین توانسته شیوع و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور را نسبت به هفته های گذشته کاهش داده و به نظر می رسد که این کشور مرحله بحرانی را پشت سر گذاشته اما اکنون کشورهای ایران، ایتالیا و کره شمالی در بحرانی ترین شرایط قرار داشته و کشورهای دیگر در قاره آسیا و اروپا نیز بزودی در چنین شرایطی قرار خواهند گرفت.

بعد از چین اما این کره جنوبی است که بدترین شرایط را داشته و از لحاظ مبتلایان ثبت شده بیشترین آمار را دارد. در هنگام نوشتن این مقاله تعداد مبتلایان ثبت شده به کرونا در کره جنوبی به بیش از ۳۵۰۰ نفر رسیده که تاکنون ۱۷ نفر از آن ها جانشان را از دست داده اند.

در روز شنبه دهم اسفند، بیش از ۸۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در کره جنوبی ثبت شد که از این میان ۶۷۵ مورد در شهر دائه‌گو سیتی در جنوب این کشور بوده که خانه کلیسای اصلی یک فرقه مسیحی آخرالزمانی به نام شین چئونجی (shincheonji) است.

اما در مورد این فرقه و علت شیوع گسترده کرونا در شهر دائه‌گو که آن را به کانون اصلی ویروس کرونا در کره جنوبی تبدیل کرده چه می دانیم؟

از زمان شیوع کرونا، سرایت این ویروس هیچگاه دلیل موجهی برای شرکت نکردن در مراسمات مذهبی گروه مذهبی شین چئونجی نبوده است.

به گفته یکی از اعضای سابق این فرقه مذهبی، سازمان فرقه از روش حضور غیاب استفاده کرده و همه اعضا باید از طریق کارت هایی که برای اعضای گروه طراحی شده، ورود و خروج خود به کلیسا را ثبت کنند.

هر گونه غیبتی در مراسم روزانه گروه مشخص شده و به آن رسیدگی خواهد شد. دوهین کیم، از اعضای سابق این فرقه در این باره چنین می گوید:

«فرهنگ گروه این بود که اگر چه مریض هستید اما باید یکشنبه در کلیسا حاضر باشید. اگر آنقدر بیمار هستید که نتوانید یکشنبه بیایید باید روز دوشنبه یا سه شنبه بیایید. باید برای آمدن وقت پیدا کنید».

وی می گوید که اعضا و پیروان این گروه در کف کلیسا نشسته و ساعت ها مراسمات مذهبی خود را به صورت جمع و در حالی که مانند گروهی بزرگ از ماهی های ساردین به هم نزدیک هستند انجام می دهند.

این گروه مذهبی که انشعابی از دین مسیحیت است، اکنون در مرکز شیوع کرونا در کره جنوبی قرار دارد که بر روی شهر دائه‌گو متمرکز است. مقامات بهداشتی کره جنوبی بر این باورند که بخش بزرگی از موارد ثبت شده ابتلا به کرونا در این کشور در مراسمات مذهبی فرقه شین چئونجی شرکت داشته یا با شرکت کنندگان مراسمات این فرقه در تماس بوده اند.

پیروان این فرقه بر این باورند که لی به عنوان جانشین عیسی مسیح در روز قیامت بیش از ۱۴۴,۰۰۰ نفر را با خود به بهشت خواهد برد.

آقای لی اکنون ۸۸ سال سن دارد و در زبان کره ای فرقه تاسیس شده توسط وی، شین چئونجی، به معنای «بهشت و زمین جدید» است.
پیروان این فرقه بر این باورند که باید خود را مانند شمع در خدمت خواسته های عیسی مسیح قرار داده و با ورود به کلیساهای پروتستانی، اعضای این کلیساها را به فرقه خود دعوت می کنند.

بر اساس قوانین این فرقه، دعوت دیگران باید به صورت مخفیانه صورت گرفته و پیروان نباید هویت خود را فاش سازند.

علاوه بر ماسک و عینک، اعضای این فرقه هنگام نیایش اجازه پوشیدن گردنبند یا گوشواره یا هر ابزار و زیورآلاتی در ناحیه سر و صورت را ندارند. آن ها هنگام نیایش، بسیار نزدیک به هم روی زمین، بدون میز و صندلی، می نشینند و همین موضوع سرایت کرونا در میان پیروان فرقه و شیوع آن در کره جنوبی را موجب شده است.

بیمار شماره ۳۱ که یک زن ۶۱ ساله از اعضای این فرقه بود در روز ۱۰ فوریه دچار تب شده اما پس از آن و به دلیل قوانین سختگیرانه فرقه مبنی بر حضور در مراسمات مذهبی، دستکم در ۴ مراسم دیگر گروه در شهر دائه‌گو که چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور به شمار می آید شرکت داشته است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این وبسایت، این فرقه بیش از ۲۴۵,۰۰۰ عضور و طرفدار داشته که بیش از ۳۱,۰۰۰ نفر آن ها در خارج از کره جنوبی هستند.

این فرقه در ایالات متحده نیز دارای ۸ شعبه و کلیسا است که تنها در شهر لس آنجلس بیش از ۱,۰۰۰ پیرو دارد و چندین شعبه نیز در چین فعالیت می کنند.

منبع: businessinsider
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شانزده =