March 10, 2020 at 02:00PM

@zhuanchannel
کرونا چطور می‌تواند و چطور نمی‌تواند منتقل شود؟

اگر در محیطی باشم که فرد مبتلا حضور دارد، حتما بیمار می‌شوم؟

وارد فروشگاه محل می‌شوید. فروشنده علائمی دارد که فکر می‌کنید مبتلا به کروناست. چه چیزی ریسک انتقال ویروس به شما را بالا می‌برد؟

کارشناسان معتقدند چهار فاکتور نقش عمده‌ای دارند، هرچند که هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز هست:
چقدر به فرد نزدیک می‌شوید، چه مدت زمانی را در نزدیکی او سپری می‌کنید، آیا ترشحات بینی یا بزاق فرد با شما برخورد می‌کند و در آخر اینکه چقدر صورت‌تان را لمس می‌کنید.
البته فراموش نشود که سن و میزان سلامت شما هم نقش مهمی در این میان دارند.

فراموش نکنید ترشحات مخاطی فرد مبتلا فقط از طریق سرفه و عطسه به سمت دیگران پرتاب نمی‌شوند. این ترشحات با سرفه، عطسه، خنده، آواز خواندن، نفس کشیدن و صحبت کردن می‌توانند خارج شوند.
وقتی غذایتان را با کسی شریک می‌شوید هم در معرض خطر انتقال قرار دارید. حتی اگر بوی دهان شخصی به مشام‌تان می‌رسد از جمله بوی سیر و پیاز یعنی ویروس‌ها هم می‌توانند همراه با آن بو استنشاق شوند!

ویروس در واقع نوعی میکروب بسیار ریز و وابسته است که به سلولی می‌چسبد، کنترل اوضاع را بدست می‌گیرد، تلاش می‌کند خود را قوی کند و به میزبان بعدی منتقل شود.
این سبک زندگی یک ویروس است.
در واقع یک ویروس تنها (بدون چسبیدن به سلول) هیچ کجا نمی‌تواند برود مگر اینکه خود را به ترشح بینی یا بزاق برساند.

ویروس‌های همراه ترشحات عفونی اگر در مسیر خروج‌شان به چیزی برخورد نکنند معمولا روی زمین فرود می‌آیند. این مخاط ویروسی برای اینکه بتوانند به یک سلول دسترسی پیدا کنند باید از طریق چشم، بینی یا دهان فرد دیگری راه ورود پیدا کنند.

_دقیقا چقدر نزدیک؟
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید بهترین حالت این است که حدود یک متر با بیمار فاصله داشته باشید.
برخی محققان هم تا دو متر را پیشنهاد می‌کنند. شاید محکم‌کاری بهتر باشد.

_می‌توان بیمار را تشخیص داد؟
نه الزاما! این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر بیمار شوید ممکن است علائم‌تان در حد سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد.
بنابراین نمی‌توان صرفا از روی علائم با اطمینان گفت فرد مبتلا به کروناست. شمار قابل توجهی از بیماران توسط افراد بی‌علامت مبتلا شده‌اند
یعنی آن‌ها در زمان انتقال ویروس به دیگری خودشان علامتی نداشتند.

_ویروس می‌تواند روی میله اتوبوس، صفحه موبایل یا سطوح دیگر باقی بماند؟
بله. افراد بسیاری در هنگ‌کنگ بخاطر حضور در معبد بودا و از طریق تماس با اجسام موجود در معبد، شیر آب دستشویی‌ها و حتی پارچه‌های موجود در معبد به کرونا مبتلا شدند.

مطالعات نشان داده کرونا روی فلز، شیشه و پلاستیک برای دو ساعت تا نه روز (!) می‌تواند باقی بماند.

مهم نیست آن سطح تمیز یا کثیف به نظر می‌رسد، چون اگر بزاق یا مخاط بینی فرد بیماری از طریق عطسه یا دست آلوده‌اش روی سطحی ریخته باشد حتی اگر آن جسم در ظاهر تمیز باشد فرد بعدی که آن سطح را لمس کند ویروس را با خود حمل می‌کند.

_خبر خوب اینکه کرونا ویروسی به شدت ضعیف است که با ضدعفونی کردن به راحتی از بین می‌رود.
پس مادامی که دستهای‌تان را می‌شویید همه چیز تحت کنترل است، چون این ویروس تا زمانی که دست آلوده‌تان را به چشم، دهان یا بینی نزنید به هیچ وجه از طریق پوست نمی‌تواند نفوذ کند.

نوع صابون و شوینده‌ای که استفاده می‌کنیم مهم است؟
خیر، هیچ فرقی نمی‌کند. مجبور نیستید از صابون‌ها یا شوینده‌های گران‌قیمت یا نام‌های تجاری خاص استفاده کنید. هر صابونی اگر به صورت صحیح دست‌تان را با آن بشویید می‌تواند دست شما را از ویروس پاک کند.

_غذا خوردن در جایی که فرد یا افراد بیمار در آن غذا خورده‌اند بی‌خطر است؟

اگر وارد غذاخوری شلوغی شدید و یا احتمال می‌دهید شخصی که غذا را آماده کرده ممکن است بیمار بوده باشد، فقط با حرارت دادن مجدد غذا می‌توانید از امن بودن آن مطمئن شوید.

طبیعی است که در رستوران چنین امکانی ندارد پس شاید بهترین راه این باشد که در این دوران از غذا خوردن بیرون از خانه تا حد امکان خودداری کنید و اگر از بیرون غذای آماده‌ای تهیه می‌کنید قبل از مصرف آن را دوباره حرارت دهید تا اگر در مسیر انتقال به خانه شما آلوده شده ، آلودگی از بین برود.

بنفشه رحمانی
@bartarinha_news
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =