May 22, 2022 at 02:00PM ‘s Post

@zhuanchannel

حقایقی جالب درباره سنت های مرسوم ازدواج که شاید نمی دانستید
روزیاتو_گلریز برهمند

۱- عروس ها برای پنهان کردن خود از ارواح خبیثه تور بر سر می گذاشتند

از تور عروس برای دور کردن شیطان و حفظ معصومیت عروس استفاده می شد. در دوران باستان، عروس های جوان را در برابر سحر و جادو آسیب پذیر می دانستند، به همین دلیل بستگان شان سعی می کردند آن ها را از ارواح خبیثه ای پنهان کنند که ممکن بود قصد داشته باشند جلوی خوشبختی آن ها را بگیرند.

۲- دسته گل را پرتاب می کردند تا دیگران لباس عروس را پاره نکنند

در اروپای قرون وسطی، عروس خانم ها انتظار نداشتند که بتوانند لباس عروسی شان را بعد از عروسی باز هم ببینند یا بپوشند. در آن زمان مردم اعتقاد داشتند لباس عروس خوش شانسی می آورد و آن را نوعی طلسم باروری برای زنان مجرد می دانستند.
و رسم بود که دنبال عروس بدوند و لباسش را تکه و پاره کنند.
با گذشت زمان، لباس های عروس گران تر و گران تر شدند، به همین دلیل عروس خانم ها روشی برای پرت کردن حواس ها اختراع کردند. آن ها چیزهایی را به طرف خانم ها پرتاب می کردند.

۳- اولین حلقه های مدور ازدواج در مصر باستان یافت شدند

فراعنه ی مصر از حلقه ها به عنوان نماد جاودانگی استفاده می کردند چون دایره شروع و پایان ندارد. به علاوه شکل خورشید و ماه را هم تداعی می کند که مصریان باستان آن ها را می پرستیدند. مصری ها اعتقاد داشتند انگشت حلقه یا همان انگشت چهارم دست چپ، در خود یک «رگ عشق» دارد که مستقیم به قلب می رسد. به همین دلیل رسم حلقه دادن به معشوق به وجود آمد تا نماد تعهد باشد. این رسم بعداً در میان یونانیان و رومی ها هم رواج یافت.

۴- سنت پوشیدن لباس عروس سفید را ملکه ویکتوریا آغاز کرد
ویکتوریا که آن زمان خود یک عروس ۲۰ ساله بود، اولین کسی بود که خواست در مراسم عروسی اش، جز او و ساقدوش هایش کس دیگری سفید نپوشد.

۵- کیک عروسی، یک کلوچه بود که روی سر عروس خردش می کردند
رومی های باستان عروسی های خود را با یک مراسم به پایان می رساندند که در آن یک کیک کلوچه مانند را روی سر عروس خرد می کردند. آن ها اعتقاد داشتند این کار باعث خوش شانسی و باروری می شود.

۶- عروس سمت چپ داماد می ایستاد تا داماد بتواند به راحتی از او محافظت کند
در دوران باستان یک کار رایج در میان مردان این بود که زنان را می دزدیدند تا آن ها را عروس خود کنند. این کار به مدت هزاران سال انجام می شد و هنوز هم در برخی کشورهای آفریقایی و آسیای مرکزی وجود دارد.
اما آنچه از این کار در کشورهای غربی باقی مانده، نحوه ی ایستادن عروس و داماد در کنار یکدیگر در مراسم عروسی است. داماد به این دلیل در سمت راست عروس می ایستاد که دست راستش آزاد باشد تا اگر کسی تلاش کرد عروسش را از او بدزدد، بتواند شمشیر خود را بیرون بکشد.

۷- ساقدوش های عروس در ابتدا همرنگ عروس لباس می پوشیدند تا راهزن ها را گمراه کنند

وجود تعداد زیادی ساقدوش با لباس های هم شکل عروس، دزدیدن عروس را دشوارتر می کرد.
این کار بعدها به حضور ۱۰ شاهد با لباس های همرنگ در مراسم عروسی تبدیل شد. ملکه ویکتوریا در مراسم عروسی اش ۱۲ ساقدوش داشت که همگی مانند لباس عروس ساتن او، لباسی به رنگ سفید به تن داشتند.
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =