May 25, 2022 at 09:20PM ‘s Post

@zhuanchannel
چیزهایی که پشه‌ها دوست ندارند شما بدانید!

_ما عاشق نوشابه هستیم
هیچ چیزی بیشتر از یک نوشابه خنک در یک شب تابستانی نمی‌چسبد، فقط سعی کنید در فضای باز نوشابه نوشید، چرا؟
مطالعه‌ای که توسط محققان ژاپنی انجام شده نشان می‌دهد تنها نوشیدن یک قوطی نوشابه می‌تواند پشه‌ها را جذب شما کند. وقتی در قوطی را باز می‌کنید، گاز CO۲ از حباب‌های روی نوشابه بیرون می‌آید و CO۲ پشه‌ها را که بیشتر از پستانداران تغذیه می‌کنند جذب می‌کند. ما می‌دانیم که پشه‌ها از CO۲ برای نزدیک شدن به پستانداران استفاده می‌کنند.

_ما عاشق شلوار‌های تنگ هستیم
شاید تصور کنید پوشاندن پاهای‌تان با شلوار تنگ راه خوبی است که از دست پشه‌های مزاحم امان بمانید، چون پوست برهنه‌تان در دسترس پشه نخواهد بود، درست است؟ خیر اینطور نیست.
مطالعه‌ای نشان می‌دهد شلواری تنگ و چسبان امروزی مورد علاقه پشه‌ها هستند، چون می‌توانند از پشت آن، نیش‌تان بزنند. پس بهتر است لباس‌های آزاد بپوشید تا پشه‌ها به سختی بتوانند به پوست‌تان دسترسی پیدا کنند

_کاش عطر بمب شل نزنید
محقق مطالعه‌ای که گفتیم این را هم دریافته که عطر معروف ویکتوریا سکرت به نام بمب شل می‌تواند به عنوان دافع پشه عمل کند.
این عطر با وجود رایحه‌ی خوشایندش، مورد نفرت پشه‌هاست.
اما به این دلیل که محصولات آرایشی حاوی عناصر بسیار زیادی هستند، نمی‌توان فهمید کدام عنصر آن عامل این ویژگی است.

_ما گل‌ها و گیاهان را دوست نداریم
پشه‌ها از برخی از گل‌های خوشبو و گیاهان بدشان می‌آید مانند رزماری، بادرنجبویه، اسطوخودوس، گل جعفری، نعنا فلفلی و سیر. پشه‌ها مکانیسم حسی بسیار ظریفی دارند که بوی گل‌ها و گیاهان معمولی خانگی می‌تواند گیج‌شان کند. اگر پشه‌ها نتوانند پوست‌تان یا عرق‌تان را بو بکشند جا‌های دیگری خواهند رفت و دنبال افراد دیگری خواهند گشت.

_ما فقط به کمی آب راکد نیاز داریم تا تولید مثل کنیم
پشه‌ها می‌توانند حتی در آب راکدی که در سر یک بطری جمع شده تخمگذاری کنند، پس بهتر است همه جای خانه و حیاط تان را از این جهت بررسی کنید تا هیچ زمینه‌ی مساعدی برای تولید مثل پشه‌ها فراهم نشده باشد

_لطفا پشه کش موثر نخرید
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تنها چهار ماده‌ی شیمیایی را در دفع پشه‌ها موثر اعلام کرده است: DEET، عصاره اکالیپتوس لیمویی و IR۳۵۳۵. محصولاتی که حاوی این عناصر هستند بیشترین اثر را در دفع پشه‌ها دارند. محصولاتی که دارای اکالیپتوس لیمویی هستند می‌توانند تقریبا به اندازه‌ی محصولات حاوی DEET موثر و بادوام باشند.

_شما می‌توانید کاری کنید که ما به خانه‌های‌تان راه پیدا نکنیم
شما می‌توانید با نصب پرده‌های کاملا فیت روی پنجره‌ها و تعمیر فوری شکستگی‌ها و سوراخ‌ها راهی برای ورود پشه‌ها به داخل باقی نگذارید

_ما از دود بدمان می‌آید
پشه‌ها خیلی کم ممکن است جایی که آتش برپاکرده‌اید بیاید. دود، حس‌شان را سرکوب می‌کند و به سختی می‌توانند شما را پیدا کنند. می‌توانید در آتش چند گیاه نیز بیندازید تا بهتر پشه‌ها را دور کنید؛ مثلا اسطوخودوس، نعنا، بادرنجبویه، مریم گلی و سیترونلا.

_پشه‌های ماده سیری ناپذیرند
پشه‌ی ماده آنقدر نیش می‌زند و خون می‌مکد تا شکمش پُر شود (چیزی بین ۰.۰۰۱ و ۰.۰۱ میلی لیتر خون). اگر پیش از اینکه از مکیدن خون‌تان سیر شود، او را بپرانید، دوباره سراغ نفر بعدی خواهد رفت. پشه‌ی ماده بعد از این ضیافت طولانی، دو تا سه روز استراحت می‌کند و سپس روی تخم‌هایش می‌نشیند. بعد از آن دوباره آماده‌ی نیش زدن و خون خوردن است.

_ما گروه خونی O را ترجیح می‌دهیم
جذاب بودن شما در نظر پشه‌ها تا حدودی ژنتیکی هم می‌تواند باشد

_ما عاشق بوی بد عرق‌تان هستیم
پشه‌ها جذب باکتری‌ها و مواد شیمیایی می‌شوند که در عرق تان زندگی می‌کنند، از جمله اسید لاکتیک؛ بنابراین اگر معمولا در فضای باز ورزش می‌کنید، مراقب باشید، پشه‌ها گرما و رطوبت بدن‌تان را حس می‌کنند. لباس تیره نیز از آنجایی که گرما را جذب می‌کند، پوشش مناسبی نیست.
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یک =