June 17, 2022 at 08:50PM ‘s Post

@zhuanchannel

خطرات درازمدت و پنهان عمل های جراحی: اختلال در عملکرد شناختی
روزیاتو_مترجم:مهرناز زاوه

عمل جراحی به‌ویژه در افراد بالای ۶۵ سال می‌تواند باعث عوارض جانبی شناختی شود، اما این موضوع حتی در افراد خردسال هم قابل ملاحظه است. علم چگونه می‌تواند این خطر را به حداقل برساند؟

دلیل بروز اختلال عملکرد شناختی پس از انجام عمل جراحی چیست؟

در ۲۰ سال گذشته مطالعات نشان داده‌اند که علائم اختلال عملکرد شناختی بعد از عمل جراحی (POCD) می‌تواند بر همه‌چیز از حافظه گرفته تا تمرکز، قضاوت و ادراک را تحت تاثیر قرار دهد و افرادی که دارای مشکلات قبلی هستند در این زمینه آسیب‌پذیرتر خواهند بود.

در حال حاضر برآوردها نشان می‌دهد بروز کلی POCD در بیماران مسن می‌تواند به ۵۰ تا ۸۰ درصد در هنگام ترخیص، ۲۰ تا ۵۰ درصد در شش هفته اول و ۱۰ تا ۳۰ درصد در شش ماه بعد از جراحی برسد و تعداد قابل توجهی از بیماران اختلالات پایداری در این زمینه را تجربه می‌کنند.

با بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد کودکانی که چندین بار در معرض بیهوشی قرار گرفته‌اند با مشکلاتی در مهارت‌های حرکتی ظریف و مشکلات رفتاری مواجه بوده‌اند.

تحقیقات دیگر نیز ارتباطاتی میان قرار گرفتن چندباره در معرض داروهای بیهوشی پیش از سه سالگی و نقص‌های شناختی، حافظه، درک شنیداری و زبان و همچنین ابتلا به ADHD در بلندمدت پیدا کرده‌اند.

اینکه دقیقا چه چیزی منجر به بروز اختلال عملکرد شناختی پس از عمل جراحی می‌شود همچنان یک راز باقی مانده است. برخی انگشت اتهام را به سمت داروهای بیهوشی می‌گیرند.

برخی مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که بیهوشی‌های استنشاقی که رایج‌ترین شکل بیهوشی عمومی محسوب می‌شوند، می‌توانند باعث تخریب سیستم کولینرژیک در مغز شوند که در یادگیری و حافظه نقش دارد.

اما بررسی این موضوع در انسان‌ها چندان هم ساده نیست.

در عوض بسیاری از دانشمندان احتمال می‌دهند این علائم به دلیل واکنش بدن به جراحی ایجاد می‌شوند.

عمل‌های جراحی بزرگ در واکنش به آسیب شدید بافتی که می‌تواند از سد خونی مغز عبور کند طوفانی از التهاب ایجاد می‌کنند.

از آنجایی که مغز دارای بیشترین تراکم گیرنده‌های التهابی در بدن است، در برابر اثرات التهاب که می‌تواند به مناطق حساس آسیب وارد کند آسیب‌پذیرتر است. برخی از اسکن‌های انجام شده از مغز نشان داده‌اند که هیپوکامپ -ساختار پیچیده و آسیب‌پذیری که نقشی کلیدی در حافظه دارد- در بیماران مبتلا به POCD حجم کمتری دارد.

برای حل این مشکل چه می‌توان کرد؟
همه این شواهد در حال ظهور می‌تواند منجر به تغییراتی در عملکرد پزشکی شود. در حال حاضر تحقیق درباره روش‌های شناسایی بیماران در معرض خطر پیش از انجام عمل و با ایده استفاده از بیهوشی موضعی به جای بیهوشی کامل در حال انجام است
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =