June 28, 2022 at 09:00PM ‘s Post

@zhuanchannel
چرا هرگز نباید با اسفنج ظرف بشوریم؟ بهترین جایگزین چیست؟
مترجم:مهرناز زاوه

یک دانشمند پژوهشی ادعا کرده است که استفاده از اسفنج برای شستن ظرف ها می‌تواند وضعیت بشقاب‌هایتان را بدتر کند، زیرا تجمع باکتری ها آنها را کثیف تر می‌کند.

اگر به جای استفاده از ماشین ظرفشویی، ظرف‌هایتان را با دست می‌شورید، به احتمال زیاد ابزاری که برای این کار استفاده می‌کنید یک اسفنج یا ابر اسکاچ است.

اما آیا می‌دانستید که با استفاده از اسفنج می‌توانید باکتری‌های بیشتری را روی ظروف‌تان پخش کنید؟ این ادعایی است که توسط یک دانشمند محقق مطرح شده که می‌گوید هرکسی که هنوز از اسفنج برای شستن ظرف‌هایش استفاده می‌کند باید هرچه سریع‌تر از شر آن خلاص شود.

تروند مورترو، دانشمند پژوهشی یک موسسه تحقیقاتی مواد غذایی در نروژ درباره این ابزار تمیزکننده می‌گوید سالمونلا و سایر باکتری‌ها مستعد رشد در اسفنج ها هستند، زیرا اگر هر روز از اسفنجتان استفاده کنید، احتمال اینکه این اسفنج به‌طور کامل خشک شود بسیار کم خواهد بود.

درنتیجه، وضعیت مرطوب درون اسفنج مکان مناسبی برای رشد باکتری هاست و با آنکه بیشتر باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند، استفاده از اسفنج می‌تواند منجر به افزایش انتشار باکتری سالمونلا شود که ممکن است باعث بروز بیماری و مسمویت شود.

تروند می‌گوید: «یک اسفنج می‌تواند تعداد باکتری هایی بیش از تعداد آدم‌های روی زمین را در خود جای دهد. اسفنج مرطوب است و عموما وظیفه جمع کردن باقیمانده غذاها را دارد که خود، غذایی برای باکتری ها محسوب می‌شوند و به رشد سریع آنها کمک می‌کنند.»

این محقق معتقد است تمیز کردن ظروف با اسفنج بی‌فایده است و تنها راه برای اطمینان از رعایت بهداشت در صورت استفاده از اسفنج ظرفشویی، تعویض هرروزه آن است که علاوه بر هزینه، برای محیط زیست هم مضر خواهد بود.

چرا باید اسفنج ظرفشویی تان را همین حالا دور بیندازید؟ بهترین جایگزین چیست؟

تروند می‌گوید بهترین چیزی که می‌توانید برای پاک کردن باقیمانده غذاهای سرسخت از روی ظروف از آن استفاده کنید یک برس پاک کننده است، زیرا موهای برس با سرعت بالایی خشک می‌شوند و باکتری‌ها را به سرعت از بین می‌برند. به علاوه، برس های ظرفشویی برخلاف اسفنج، دسته دارند و این موضوع دست‌هایتان را از تماس مستقیم با باکتری‌ها دور نگه می‌دارد.

او توضیح می‌دهد: «از آنجایی که برس ها خیلی زود خشک می‌شوند، باکتری های مضر از بین می‌روند. من عموما مردم را تشویق می‌کنم دفعه بعد که نیاز به تعویض اسفنج ظرفشویی‌شان دارند، به جای آن، برس را امتحان کنند. برس ها از نظر بهداشتی بهترین انتخاب برای تمیز کردن ظروف هستند.»
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =