July 13, 2022 at 09:00PM ‘s Post

@zhuanchannel
خطرات مصرف زیاد ویتامین های محلول در چربی

ویتامین ها موادی ضروری برای بدن هستند. ویتامین ها به دو نوع محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند. ویتامین های آ، دی، E و کا از ویتامین های محلول در چربی محسوب می شوند. این ویتامین ها در بدن به ویژه در کبد ذخیره می شوند. ویتامین های بی و سی محلول در آب هستند. بخشی از این ویتامین ها با گرما دیدن هنگام پخت و پز از بین می روند.

ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره نمی شوند. به طور معمول، زیادی ویتامین های محلول در آب از راه ادرار از بدن دفع می شود.

به طور کلی، غلظت ویتامین ها در غذاها کم است. برای تامین ویتامین ها از راه تغذیه باید در انتخاب غذاها بسیار دقیق باشیم. به همین دلیل بسیاری از افراد به مصرف انواع مکمل های ویتامین روی می آورند. اما آیا مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در چربی مضر است؟ پاسخ مثبت است.

مصرف بیش از حد ویتامین ها می تواند باعث ایجاد علائم مسمومیت با آنها شود.

کسی که به طور مزمن و در درازمدت بیش از حد ویتامین آ مصرف می کند دچار علائم زیر می شود:
– لکه های پوسته ریزی روی پوست
– خشکی لب و شکاف های عمیق لب
– ناخن های شکننده و
– ریزش مو

مصرف بیش از حد ویتامین دی به صورت مزمن و در درازمدت ممکن است باعث افزایش احتمال مرگ و میر، مشکلات قلبی عروقی، افزایش احتمال سرطان پانکراس و بیشتر زمین خوردن شود. ازدیاد مزمن مصرف مکمل ویتامین دی در کودکان روی دندان تاثیر منفی می گذارد و باعث کاهش حجم مینای دندان و رسوب موضعی کلسیم در پالپ دندان می شود.

مصرف زیاد ویتامین E در درازمدت با علائم گوناگونی همراه است مانند ایجاد لخته خون، بالا رفتن فشار خون، گرفتگی رگ های کرونری قلب، خستگی، ضعف، سردرد، و مشکلات گوارشی.

درست است که تغذیه امروزی شاید نتواند نیازهای بدن به برخی ویتامین ها را برآورده کند و مصرف مکمل ویتامین لازم است اما نباید در مصرف این مکمل ها زیاده روی کرد.

بهتر است در مورد مصرف مکمل های ویتامینی و میزان مصرف آنها با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنیم

@vastar2
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =