July 19, 2022 at 10:20PM ‘s Post

@zhuanchannel

رشد مغز در پیری است

دكتر محمد صفدری متخصص و جراح مغز و اعصاب و فلوشيپ فوق تخصصي نروتروماي مغز و اعصاب و ستون فقرات در كنگره (سلامت و فرهيختگان سالمند) در زاهدان بيان نمود :

مغز انسان در ۶۰-۸۰ سالگی بیشترین کارایی خود را دارد.

متأسفانه، افراد مسن، غالباً افرادی با تواناییهای فکری رو به افول تلقی میشوند درحالیکه مطالعات و پژوهش‌های اخیر، خلاف این را نشان میدهد. اما چرا اینچنین است؟

تحقیقات علمی ثابت کرده است که مشکل اصلی، خودِ افراد مسن هستند‌.

زیرا آنها در زمان بازنشستگی تمام روزِ خود را با تلویزیون سر میکنند
(ضروریست بدانیم که تلویزیون ضریب هوشی را کاهش داده و برعکس، رادیو آنرا تقویت میکند) و به این ترتیب سالمندان بعد از سن و سالی، به خود، بی توجه میشوند.

بسیاری از سالمندان، از بیماریهای جسمی زیادی در رنجند و زیاده‌روی در مصرف داروهای متعدد، آنها را مسموم کرده و تمایل به انجام کارهای خارج از روال را نیز در آنها از بین می‌برد.

برخی از دانشمندان استدلال میکنند که مغز یک فرد مُسن، از انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به آنچه تصور میشود، برخوردار است.

دراین سن نیمکره های معز تعادل بیشتری دارند و فرد قادرست همزمان از هر دو نیمکرهی مغز خودش استفاده کند.

همگام سازی نیمکره‌ها "خلاقیت" را افزایش داده و امکان میدهد که فرد مشکلات بسیار پیچیده‌ای را حل کنید. به همین دلیل، در میان افراد بالای ۶٠ سال میتوان شخصیتهای زیادی را پیدا کرد که اخیراً، کار خود را بعنوان افراد خلاق و نوآور آغاز کرده‌اند. مطمئناً مغز آنها همانند جوانی سریع نیست، اما "تواناتر" است!

به همین دلیل است که با افزایش سن میتوانید تصمیمات خوبی اتخاذ کرده و از احساسات منفی تاثیر کمتری بگیرید.

اوج فعالیت مغزی در حدود ٧٠ سالگی است، زمانیکه مغز با "ظرفیت کامل" و شادابی تمام و قدرت مطلق و بهینه، شروع به کار میکند.

با گذشت زمان، مقدار "میلین" در مغز افزایش می یابد، ماده‌ای که به عبور سیگنال بین نورونها کمک میکند و دقیقاً در ۶٠-٨٠ سالگی است که بدن حداکثرِ مقدار این ماده(میلین) را تولید میکند.

مغز یک فرد مُسن مسیر صرفه‌جویی در انرژی را یافته است؛ او از انتخاب راه‌حلهای فرعی اجتناب کرده و فقط "بهترین" راه‌حلها را برای حل یک مساله برمی‌گزیند.

باید بدانید که:

۱- با افزایش سن نورونهای مغزی شما نمی‌میرند. بلکه اگر کار ذهنی انجام ندهید، ارتباطات ما بین نرونها کم و شیارهای مربوط به آنها محو میشود.
(شیارهای مغزی، الگوهایی هستند که رفتار شما را تشکیل می‌دهند. هرگاه رفتاری ترک شود شیار مربوط به آن، کم عمق‌تر و کمتر میشود تا حدی که محو میگردد.)

۲- اختلال حواس، ضعف حافظه و حواس‌پرتی، به دلیل تمرکز بیش از حد بر اخبار یا اطلاعات بد، ظاهر میشود. بنابراین بکوشید که هرگز بر روی مزخرفات، تمرکز نکنید. خبرهای بد، همیشه وجود دارند اما تمرکز حداکثری شما باید بر رخدادهای نویدبخش و خبرهای خوب معطوف شود.
(پیدا کردن خبرهای خوب و تمرکز بر آنها، یک امر کاملاً ارادیست، پس هوشیارانه زندگی کنیم)

۳- از سن ۶٠ سالگی، انسان از هر دو نیمکره استفاده میکند و سیطره نیمکره غالب از میان میرود. بکوشید که در این سن عادات خود را عوض کنید، با دست مخالف بنویسید، فعالیتهای هنری را آغاز کنید، بطور حرفه‌ای درگیر فعالیتهای ورزشی شوید
و حتی رویاهای زندگی خود را از سر بگیرید.

۴- با یک زندگی سالم و پر از فعالیتهای ذهنی، تواناییهای فکری شما نه تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه پیوسته رشد میکند. این مهارتها تازه در ٨٠ سالگی و گاهی در ٩٠ سالگی، به اوج میرسند.

۵- اگر ضعفهایی چون بینایی، شنوایی، حرکت، لامسه، بویایی و… شما را مضطرب کرده و توانایی‌هایتان را تحت تاثیر قرارداده، بجای افسردگی و استیصال، هرچه سریعتر بداد خود برسید و بدانید که این نقایص همگی به لطف علم جبران پذیرند (هرگز از کاربرد عینک، سمعک، عصا، ولیچر و… ) نهراسید. بدانید تنها چیزیکه از دست رفتن آن جبران ناپذیر است، قوای فکری و مهارتهای ذهنی شماست، پس سریعا خود را دریابید و اینگونه مهارتها را تقویت کنید.

۶- از انجام تمرینات ذهنی مداوم و "بویژه چهارعمل اصلی" غافل نشوید، این تمرینات، سهم بسزایی در پویایی ذهنی و جوان نگهداشتن مغز شما دارند.

شما تا رسیدن به سن شکوفایی ذهنی
(٩٠ سالگی) هنوز راه درازی در پیش دارید.

@yekfenjanhalekhoub
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + دو =