August 3, 2022 at 08:50PM ‘s Post

@zhuanchannel
اگر این علائم را دارید، به‌داد تیروئیدتان برسید!

_تغییرات خواب
دکتر حسین قریب (فرزند مرحوم محمد قریب بنیاندگذر طب اطفال ایران) متخصص غدد درون ریز در مایو کلینیک گفت:
اگر همیشه خوب می‌خوابیدید، اما اخیرا متوجه شدید نمی‌توانید در طول شب بخوبی بخوابید این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تیروئید باشد.
تیروئید پرکار هورمون‌های خاصی را بیش از اندازه تولید می‌کند که سیستم عصبی مرکزی را بیش از حد تحریک می‌کند و منجر به بی خوابی می‌شود.

از سوی دیگر اگر بعد از داشتن خوابی کامل در شب هنوز هم احساس خستگی می‌کنید یا نیاز به خواب بیش از حد معمول دارید ممکن است تیروئیدکم کار داشته باشید

_استرس ناگهانی
اگر قبلا هرگز مشکل اضطراب نداشتید، اما حالا حس می‌کنید همیشه مضطرب یا بی قرار هستید احتمال دارد تیروئید پرکار داشته باشد. مقدار زیاد هورمون‌های تیروئید موجب می‌شود بیمار حس اضطراب یا آشفتگی داشته باشد که دلیل خاصی برای آن پیدا نمی‌کند.

_تغییر در عادات اجابت مزاج
یبوست مکرر می‌تواند علامت تیروئید کم کار باشد. هورمون‌های تیروئید نیز در روان نگه داشتن مسیر گوارشی شما نقش ایفا می‌کنند. اگر خیلی کم شوند، مواد دخال روده پس داده می‌شوند. تیروئید پرکار می‌تواند اثر عکس داشته باشد یعنی تولید اسهال کند.

_نازک شدن مو‌ها
نازک شدن مو‌ها بخصوص مو‌های ابرو یکی از چندین علائم تیروئید است که باید به آن توجه ویژه کنید. تیروئید کم کار یا پر کار چرخه رشد مو را مختل می‌کند.

معمولا اکثر مو‌های شما رشد می‌کنند درحالی که بخش کوچکی از آن‌ها در حال استراحت هستند با این وجود وقتی که هورمون‌های تیروئید نامتعادل باشند بخش زیادی از مو‌ها در یک زمان استراحت می‌کنند. این موجب می‌شود که مو‌ها شما نازکتر شوند. می‌توانید در مورد علائم خاموش سرطان تیروئید چیز‌هایی یاد بگیرید.

_عرق کردن زیاد
تعریق زیاد به هنگامی که هوا گرم نیست یکی از علائم شایع تیروئید پرکار است.

_اضافه وزن غیر طبیعی
اگر احساس می‌کنید که شلوار جین‌تان تنگ شده و دکمه آن سفت‌تر از قبل بسته می‌شود، اما صد درصد مطمئن هستید که تغییری در عادات تغذیه‌ای یا تحرک خود نداشته‌اید احتمال دارد یکی از علائم تیروئید کم کار باشد و باید آن را مقصر بدایند

_کاهش وزن عجیب
اگر ناگهان متوجه شدید که سایز بدنتان کوچک شده و لباس‌ها برایتان بزرگ شده بدون اینکه هیچ تغییر اساسی در رژیم غذایی داشته باشید یا بدون اینکه ورزش شدید انجام داده باشید ممکن است تیروئید پرکار داشته باشید که موجب افزایش متابولیسم می‌شود.

_مه مغزی هم یکی از علائم تیروئید است

ابتلا به تیروئید پرکار، برای برخی افراد موجب مه مغزی می‌شود. سایرین هم دچار کم حافظگی می‌شوند (همانند این حس که می‌گویند نوک زبانم بود، اما یادم رفت) یا در کل دچار خستگی مغزی می‌شوند. تیروئید پرکار می‌تواند تمرکز کردن را دشوار کند.

_تولید زیاد هورمون‌های تیروئید سرعت فرایند‌های بدن را بالا می‌برد. افرادی که این وضعیت را دارند حس می‌کنند که خیلی قهوه نوشیده‌اند یا حتی موقع استراحت هم تپش قلب دارند.

_اجبار به چرت بعد از ظهر هر روزه
خستگی در طول روز یا احساس شدید به چرت زدن می‌تواند

_اختلال پریودی
اگر پریودی سنگین، طولانی یا نزدیک به هم دارید، ممکن است تیروئید شما هورمون‌های کافی تولید نکند. اما اگر پریود‌ها سبک می‌شوند یا فاصله زیاد بین آنهاست ممکن است به علت تولید زیاد هورمون‌ها باشد.

_ناباروری یا سقط جنین
زنانی که برای باردار شدن مشکل دارند بدون اینکه سابقه خانوادگی در ناباروری داشته باشند یا در مراحل اولیه بارداری سقط جنین داشتند باید به دنبال غربالگری و کنترل تیروئید باشند. پایین بودن سطح هورمون‌ها بر تخمک گذاری اثر گذاشته و شما را مستعد ناباروری یا سقط جنین می‌کند.

_تاخیر در رشد کودکان
اگر متوجه شدید که رشد کودک شما نسبت به همسالان خود کندتر است، در مورد درد عضلات شکایت دارد یا اگر معلم‌ها می‌گویند وی بازیگوش است و تمرکز ندارد می‌تواند یکی از علائم تیروئید و پایین بودن سطح هورمون‌ها باشد که بر رشد آن‌ها اثر می‌گذارد.

منبع: thehealthy
ترجمه:مجله قرمز
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =