August 17, 2022 at 08:50PM ‘s Post

@zhuanchannel
چرا پشه‌ها همیشه مرا نیش می‌زنند؟
مترجم:علیرضا مجیدی

استراحت در بیرون از خانه در یک عصر تابستانی – چه چیزی می‌تواند از این بهتر باشد؟ اما بعد ناگهان هجوم پشه‌ها شروع می‌شود.

بسیار پیش می‌آید که وقتی مثلا شما از نیش‌ها پشه‌ها نالان هستید، بقیه اظهار می‌کنند که مشکل شما را ندارند.

چرا؟
بیشتر از ۳۵۰۰ نوع پشه وجود دارد که فقط برخی از آن‌ها مردم را نیش می‌زنند و همان طور که می‌دانید فقط پشه‌های ماده هستند که نیش می‌زنند.
آن‌ها به خون به عنوان منبع پروتئین برای تخم‌های خود نیاز دارند.

دکتر جاگدیش خوبچاندانی، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی نیومکزیکو، می‌گوید:

دلایل جذب پشه‌ها به سمت انسان‌ها در چند مطالعه مورد بحث قرار گرفته است. این مطالعات بوی بدن، رنگ بدن، دما و بافت پوست، میکروب‌های ساکن روی پوست، وضعیت بارداری، دی اکسید کربن بازدمی انسان، الکل و نوع رژیم غذایی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به طور کلی، مطالعات نشان می‌دهد که زنان باردار، افرادی که دمای بدن و تعریق بالایی دارند، میکروب‌های پوستی متنوع دارند
و آن‌هایی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

اما پاسخ به همین سادگی نیست. نشان داده شده مواد شیمیایی که برخی از گونه‌های پشه را جذب می‌کنند، برخی دیگر را دفع می‌کنند.

و مردم هزاران ماده شیمیایی مختلف تولید می‌کنند، بنابراین تشخیص اینکه کدام یک بر رفتار پشه‌ها تأثیر می‌گذارند، کار آسانی نیست.

_دی اکسید کربن
در نتیجه تنفس سلولی، دی اکسید کربن گرما و رطوبت تولید می‌شود و این‌ها همان چیزی است که در ابتدا پشه‌ها را به داخل می‌کشاند.
پشه‌های ماده CO۲ و همچنین سایر مواد خوشبو‌کننده پوست انسان را با استفاده از سلول‌های عصبی بسیار حساس به نام نورون‌های cpA تشخیص می‌دهند.

اسید لاکتیک

در اوایل سال ۱۹۶۸، یک مطالعه نشان داد که اسید لاکتیک پشه‌های ماده تب زرد را جذب می‌کند.
ما هنگام ورزش اسید لاکتیک تولید می‌کنیم، بنابراین بهترین توصیه این است که بلافاصله بعد از ورزش خودتان را با صابون بشویید. سپس قبل از اینکه از در خارج شوید کاملاً خود را خشک کنید.

باکتری‌های پوست
یک مطالعه این موضوع را در مورد Anopheles gambiae، یک گونه ناقل مالاریا بررسی کرد. ابتدا میکروبیوتای پوست ۴۸ مرد آزمایش شد و بعد میزان گزش را بررسی کردند.

آن‌ها دریافتند که ۹ نفر از این مرد‌ها برای پشه‌ها بسیار جذاب بودند، هفت نفر از جذابیت چندانی برخوردار نبودند و بقیه در حد وسط بودند.
آیا میکروبیوتا تأثیری داشت؟ ظاهراً همینطور است. هرچه تعداد باکتری‌های روی سطح پوست بیشتر باشد، برای پشه‌ها جذاب‌تر می‌شوند.

ترکیبات فرار
میکروب‌های مفید روی پوست بر مواد شیمیایی که از خود خارج می‌کنیم نیز تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، عرق انسان تا زمانی که باکتری‌ها روی آن کار نکنند، کاملاً بی‌بو است.
همه این باکتری‌های پوستی، ترکیبات موجود در عرق و سبوم ما را به ترکیبات فرار تبدیل می‌کنند که برخی از آن‌ها پشه‌ها را جذب می‌کنند و برخی دیگر پشه‌ها را دفع می‌کنند.

و با توجه به مطالعه فوق، به نظر می‌رسد که برخی از میکروب‌های پوست ترکیباتی را ترشح می‌کنند که باعث می‌شود افراد برای پشه‌ها جذابیت کمتری داشته باشند

گروه خونی

آیا گروه خونی تأثیری بر میزان احتمال گاز گرفتن شما دارد یا خیر. این خبر خوبی برای کسانی است که گروه خونی A دارند
به نظر می‌رسد پشه‌ها این گروه خونی را کمتر دوست دارند، اما به گروه خونی O علاقه دارند.

افراد دارای گروه خونی O تقریباً دو برابر گروه خونی A متحمل گزش پشه می‌شوند.

میزان واکنش ما به نیش، تا حدی به نوع نیش پشه، سیستم ایمنی بدن و شخصیت و رفتار ما بستگی دارد.

بنابراین، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پشه‌ها دوستش دارند، شاید شما CO۲، گرما یا اسید لاکتیک بیشتری تولید می‌کنید، گروه خونی O دارید، یا نوع بدی از باکتری‌ها را در سطح پوست خود دارید.

اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانیم برای جلوگیری از نیش زدن پشه‌ها از آنها استفاده کنیم.

یکی از اقدامات عملی پوشیدن لباس‌های رنگ روشن است.

برخی از مطالعات نشان داده‌‌اند که پشه‌ها جذب رنگ‌های تیره می‌شوند.
سبز‌های روشن و آبی ممکن است بهترین جاذب آنها باشند – در اوایل سال ۱۹۰۲، یک مطالعه نشان داد که به نظر می‌رسد رنگ‌های نارنجی و زرد حشرات را دفع می‌کنند.

استفاده از دافع حشرات بر روی پوست و مواد طبیعی مانند سیترونلا، بادرنجبویه و نعناع می‌توانند مؤثر باشند

شاید بهتر باشد از آبجو اجتناب کنید – یکی مطالعه نشان داده که افرادی که آبجو نوشیده‌اند برای پشه‌ها بسیار جذاب‌تر هستند.
گیاهان معطری مانند ریحان، اسطوخودوس، آویشن، لیمو و گل همیشه بهار ممکن است برای ما بوی خوبی داشته باشند، اما پشه‌ها از آن‌ها متنفرند

medicalnewstoday
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 5 =