October 8, 2022 at 12:15PM ‘s Post

مراقبت از زخم گلوله (بخش دوم)

لباس روی محل زخم را باز یا پاره کنیم. اگر امکان شستشوی محل زخم وجود دارد آن را بشوییم. اگر کثیفی یا خاک مشخصی می‌بینیم آن را کنار بزنیم و زخم را تا حد ممکن تمیز کنیم. اکنون یک پارچه تمیز روی آن قرار داده و فشار دهیم. بیرون آوردن گلوله برخلاف آنچه در فیلم‌ها دیده‌ایم اهمیت چندانی ندارد. بنابراین اگر فردی هدف گلوله‌های مشقی با تفنگ تقویت شده قرار گرفته، برای بیرون آوردن گلوله عجله لازم نیست.

در مورد گلوله جنگی، بیشتر به فکر بند آوردن خونریزی و درمان زخم باشیم. باز ماندن زخم و بخیه نزدن آن تا ۴۸ ساعت بلامانع است. پس از این مدت پزشک بهتر می‌تواند جزییات آسیب را ببیند و درمان زخم را بهتر انجام دهد.

تزریق وریدی آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت در این ۴۸ ساعت مفید است. سفالکسین  یا سفازولین گزینه‌های خوبی هستند. علاوه بر سفالکسین یا سفازولین حتما جنتامایسین وریدی هم در نظر گرفته شود.‌ اگر امکان تزریق وریدی وجود ندارد، تزریق عضلانی هر شش ساعت یک بار هم شاید مفید باشد.

در اولین فرصت زخم را با سرم نرمال سالین (سرم نمکی) شستشو دهیم. سپس روی زخم را با گاز استریل پانسمان نماییم. اگر پانسمان پر از خون شد باید تعویض شود.

برای کنترل درد قربانی از استامینوفن یا استامینوفن کدئین استفاده کنیم. از دادن سایر مسکن‌ها مانند ژلوفن و آسپیرین و امثال آنها خودداری کنیم زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی شوند. اگر درد بیمار با استامینوفن همچنان زیاد است دادن اکسازپام (اثر کوتاه مدت) یا دیازپام (اثر طولانی‌تر) می‌تواند کمک کند.

نتیجه
مراقبت از زخم گلوله بدون انجام جراحی و با روش‌های بالا در چهار پنجم موارد بسیار موفق است و نتایج خوب به همراه دارد.
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 16 =