January 11, 2023 at 10:22PM ‘s Post

قیمت دلار چند؟
از دلار جهانگیری و بهمنی تا دلار فرزین و بازار آزاد

سیاستمداران عموما وقتی به قدرت می‌رسند چون دسترسی به پول و قدرت دارند و افراد زیادی حرفشان را می‌شنوند، دوست دارند قدرت نمایی کنند و دستور دهند و با دستور دادنشان همه بگویند چشم قربان!

چون معمولا در کنار افراد صاحب قدرت افراد چاپلوس هم زیاد وجود دارد که کارشان بله قربان‌‌گوییست، این توهم قدرت سراغ سیاستمداران می‌آید که پس ما میتوانیم همه چیز را کنترل کنیم و به همه دستور دهیم و حالا فکر می‌کنند پس اگر با دستور هم اقتصاد را اداره کنیم قیمت‌ها از ما حساب می‌برند و به سرعت کاهش پیدا می‌کنند!

نمونه بارز این موضوع را می‌توانیم در قیمت دلار مشاهده کنیم، بهمن سال ۱۳۹۰، محمود بهمنی که رییس کل بانک مرکزی احمدی نژاد بود، قیمت دلار را ۱۲۲۶ تومان اعلام کرد و گفت این نرخ ارز رسمی کشور است و هر عددی غیر این را قبول نداریم ولی خب بازار خیلی توجهی به این صحبت نکرد و قیمت ارز در کمتر از یک سال هشتاد درصد افزایش پیدا کرد و به حدود ۲۰۰۰ تومان رسید!

فروردین سال ۹۷ اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در حالیکه قیمت دلار در بازار آزاد ۶۱۰۰ تومان بود، نرخ ارز رسمی کشور را ۴۲۰۰ اعلام کرد ولی بازار به حرف جهانگیری چشم نگفت و قیمت دلار تا مهر همان سال به حدود ۱۹ هزارتومان هم رسید!

صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی رییسی وقتی دلار در حال افزایش قیمت بود، گفت این نرخ‌ها واقعی نیست و ما قبول نداریم ولی خب در اصل بازار صالح آبادی را قبول نکرد و او را از سمت خود برکنار کرد!

بعد از صالح آبادی حالا فرزین رییس کل بانک مرکزی شده و در حالیکه قیمت دلار در بازار آزاد ۴۲ هزارتومان است، قیمت ارز را ۲۸۵۰۰ اعلام می‌کند و میگوید حتما در این بازار باید دخالت کنیم تا قیمت‌ها چشم بگویند و پایین بیایند!
حالا بعد از افتضاحات دلار بهمنی و جهانگیری در ادبیات اقتصادی باید منتظر فجایع دلار فرزین هم باشیم!

فرزین قیمت دلار را ۲۸۵۰۰ اعلام می‌کند در حالیکه قیمت ارز در بازار آزاد ۴۲ هزار تومان است و اگر سری به بازارها بزنیم میبینیم سکه با دلار ۵۰ هزارتومانی و ربع سکه با دلار ۹۰ هزارتومانی، گوشی آیفون با دلار ۸۸ هزار تومانی، خودرو خارجی با دلار ۱۲۰ هزارتومانی، مسکن با دلار ۴۸ هزارتومانی در حال معامله است!

گویا تنها کسی که قیمت واقعی دلار را باور ندارد رییس کل بانک مرکزی است، اخراج صالح آبادی کار بسیار درستی بود ولی فرزین اقتصاد خوانده هم در دام سیاست‌های غلط ۵۰ ساله افتاده و همان اشتباهات را دارد تکرار می‌کند!

این نتیجه اقتصاد دستوری است، فقرا روز به روز فقیرتر می‌شوند و دهک‌های بالای جامعه از این سیاست‌ها سود می‌برند، وارد کننده‌های آیفون و خودروهای چینی و رانت‌جویان و قاچاقچیان و… بیشترین منفعت را از این سیاست‌های تماما غلط می‌برند!
پوریا بختیاری
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =