August 17, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel
این آدم‌ها را از زندگی‌تان کنار بگذارید

قدیمی‌ها می‌گفتند آدم‌هایی که «نه» توی کار می‌آورند به درد دوستی و معاشرت نمی‌خورند. آدم‌هایی که مدام جلوی یک حرکت تازه را می‌گیرند و برای هر قدمی که برمی‌دارند، هزارتا غرولند و اخم و دعوا کنار می‌گذارند.
آدم‌های سمی که نه‌تنها فضا را مسموم می‌کنند بلکه باعث مسمومیت اطرافیانشان هم می‌شوند.
اما این آدم‌ها را چطور می‌توان شناسایی کرد و چطور می‌توان برای همیشه روی اسمشان خط قرمز کشید؟

_همیشه قضاوت می‌کنند
آن‌ها هر کاری را که انجام بدهید، قضاوت می‌کنند. فرقی نمی‌کند با چه نیتی این کار را انجام داده باشید یا نتیجه کارتان چه باشد، آن‌ها در هر شرایطی به موضوع نگاه بدبینانه‌ای دارند و آن کار را هر طور که دلشان بخواهد قضاوت می‌کنند.

_فقط در ظاهر خوبند
آدم‌های سمی فقط ظاهر دارند. یعنی چی؟ آن‌ها در ظاهر با شما ادعای رفاقت و دوستی دارند اما وقتی به کمکشان احتیاج دارید، هیچ دستی به‌سوی شما دراز نمی‌شود.این افراد وقتی در این شرایط قرار می‌گیرند، زمین تا آسمان با آدمی که قبل از آن بوده‌اند، فرق می‌کنند.

_فقط خودشان را می‌بینند
این افراد متکبر و خودبین هستند. آدم‌های متکبر هم احترامی برای فرد مقابلشان قائل نمی‌شوند. هر چیز را اول برای خودشان می‌خواهند. مثلاً وقتی با کسی به مسافرت می‌رود، بهترین صندلی و راحت‌ترین جا را برای نشستن و خوابیدن انتخاب می‌کند. او در جمع، اول خودش و منافع خودش را می‌بیند و هیچ اهمیتی به دیگران نمی‌دهد.

_آن‌ها مثل یک باتلاق راکد هستند
آن‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند موفقیت شما را ببینند. نه‌تنها نمی‌توانند موفقیت شما را ببینند بلکه کاری می‌کنند که شما از انجام آن کار حذر کنید. آن‌ها از اینکه شما یک‌ قدم به جلو بردارید و برای تغییر شرایطی که دارید، تلاش کنید، احساس خطر کرده و سعی می‌کنند با حرف‌ها و راهنمایی‌هایشان شما را در وضعیتی که هستید، نگه ‌دارند.

_خبرچین‌ و دوبه‌هم‌زن هستند
آدم‌های سمی اصلاً از موقعیتی که دارند، مطمئن نیستند. برای همین برای حفظ آن یا بهتر کردن آن، چه در محیط کار و چه در جمع خانوادگی و فامیل و دوستان مدام در حال خبرچینی و دوبه‌هم‌زنی هستند.

_حسادت از خصوصیات همیشگی آن‌هاست
این آدم‌ها خیلی ریز و نامحسوس عمل می‌کنند. از شادی و پیروزی شما خوشحال نمی‌شوند و وقتی شکست می‌خورید، ظاهر می‌شوند و با لبخند به شما دلداری می‌دهند.

_آن‌ها دروغ‌گوهای ماهری هستند
آدم‌های سمی به‌راحتی دروغ می‌گویند. در این کار مهارت دارند تا حرفشان را بزنند.

_آن‌ها خیلی خوب کنترلتان می‌کنند
با حقه‌بازی کاری می‌کنند که همیشه از آن‌ها نظر و حتی اجازه بخواهید. باید حواستان باشد اگر وا بدهید و کنترل زندگی‌تان دستشان بیفتد، دیگر به‌سختی می‌توانید به زندگی عادی‌تان برگردید.

_آن‌ها همیشه وبال گردنتان هستند
آدم‌های سمی از شما استفاده می‌کنند. خیلی زیرپوستی و زیرکانه هم این کار را انجام می‌دهند. مثلاً وقتی با چنین آدمی به خرید می‌روید، می‌گوید کیف پولش را جا گذاشته‌ و به‌حساب شما خرید می‌کند. بعد از آن‌ هم به روی خودش نمی‌آورد که به شما بدهی داشته ‌است.
در جمع‌های خانوادگی و جشن‌های تولد و عروسی با دیگران در کادو شریک می‌شود اما سهمش را هیچ‌وقت نمی‌پردازد.

_مسئولیت نمی‌پذیرند
آدم‌های سمی به‌هیچ‌وجه مسئولیت کاری را که انجام داده‌اند، نمی‌پذیرند و خیلی راحت دیگران را مقصر معرفی می‌کنند.

_آن‌ها همیشه شاکی هستند و گله می‌کنند
مدام در حال غر زدن و گله کردن هستند. یا سردشان است یا گرمشان است یا از غذای رستوران خوششان نمی‌آید یا دلشان می‌خواهد بروند بازار و خرید کنند یا…

چگونه سمی‌ها را خنثی کنیم و شاد بمانیم؟
۱. سعی نکنید قانع شوند
تا جایی که می‌شود از مجاب کردن و شکست دادن آن‌ها بپرهیزید و جمع را ترک کنید.

۲. برایشان وقت تعیین کنید
متأسفانه بعضی از این آدم‌های سمی از نزدیکان و عزیزان ما هستند که به‌هیچ‌وجه نمی‌شود آن‌ها را از زندگی حذف کرد. پس باید زمان با آن‌ها بودن را مدیریت کنید. مثلاً اگر خواهرتان افکار سمی دارد، سعی کنید کمتر با او صحبت کنید یا کمتر از او نظر بخواهید.

۳. آن‌ها نصیحت نمی‌پذیرند
فکر می‌کنید با نصیحت کردن می‌توانید آن‌ها را از سمی بودن دربیاورید؟ نه، نمی‌شود؛ و فقط یک متخصص و روان‌شناس می‌تواند به این آدم‌ها کمک کند، پس هیچ‌وقت وقتتان را برای نصیحت و موعظه به این آدم‌ها هدر ندهید. در این مورد هیچ امیدی به موفقیت وجود ندارد، فقط مجبور می‌شوید زمان بیشتری با یک آدم سمی بگذرانید.

‌۴. بی‌خیال نصیحت شوید
اگر می‌خواهید مثل سوپرمن او را به راه راست هدایت کنید، باید بگوییم که امیدی برای موفقیت شما وجود ندارد و با این وقت‌گذرانی خیرخواهانه خودتان را در معرض سمی شدن قرار می‌دهید.

همشهری
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =