August 25, 2023 at 10:22PM

@zhuanchannel
مادر بودن

چند روز ‌پیش در جلسه‌ی جشن امضای کتاب جدید نسیم مرعشی بودم. این اولین بار بود که با پسرم به چنین مجلسی می‌رفتیم. جایی که آدم‌ بزرگ‌هاش روی صندلی‌ها ردیف نشسته‌اند و حرف‌های بزرگ میان‌شان رد و بدل می‌شود.
جلسه با پرسش و پاسخ شروع شد. سوال‌هایی از این دست که ایده‌ی نوشتن از کجا آمد؟ چطور نوشتید؟ قالب نوشتاری چه بود و یک سری سوالات تکراریِ محض همین دورهمی‌ها. من اما به عنوان تنها زنِ بچه به بغل آن جمع، دست بالا بردم و سوالی پرسیدم تنها برای خاطر تسلی دلم! می‌دانستم که نسیم مرعشی هم یک پسر دارد که کمی از پسر من بزرگ‌تر است، انگار که دنبال یک دلخوشی می‌گشتم! در حالیکه میکروفن را در دست راستم گرفته بودم و پسرم را که توی بغلم بود، به دست چپم تکیه داده بودم و سعی می‌کردم که طوری رفتار کنم تا طفلکم از این شیِ تازه‌ی زمختِ در دستان مادرش نهراسد، پرسیدم: دنیای نوشتن رو چطور با وجود بودن در دنیای مادری هندل می‌کنید؟ که البته آن زمان واژه‌ی مناسب‌تری به‌جای کلمه‌ی هندل که در شأن آن جمعِ بزرگ باشد به ذهنم نرسید حقیقتا! سکوت و جو آنجا بعد از شنیدن سوال من و نگاه‌های پرمعنی بعد از جلسه، اینطوری بود که یعنی این دیگر چه سوال چیپ و دم‌دستی بود که در این جمع فرهیخته پرسیدی زن حسابی؟

نسیم مرعشی اما جواب مرا کامل داد. با مثال‌های کاملا شهودی از زندگی شخصی خودش و اینکه چطور حالا با وجود مادر بودن به سختی می‌نویسد. این را گفت که حالا سرعت نوشتنش نسبت به زمان قبل از بچه‌دار شدن، رسیده به یک‌پنجم، اما همین اندازه برایش از صفر بهتر است! من جوابی را که می‌خواستم گرفتم. آن همدلِ همدرد را یافته بودم و آرام شدم.

اینها را گفتم تا بگویم اگر فکر می‌کنید نگاه جامعه به یک زنِ نویسنده‌ی از قضا بچه‌دار، نگاه خیلی لطیف و مقبولی‌ست، سخت در اشتباهید!

بچه‌دار شدن برای زنانی که می‌نویسند، برای زنانی که شاغل‌اند و برای زن‌هایی که صرفا پستو ‌نشین خانه‌هاشان نیستند، یک‌جور تابو است

تابویی که سنگینی نگاهِ سفت و سخت جامعه‌ی به ظاهر بافرهنگ و متمدن را روی دوش‌هاش می‌کشد و خب اگر که توی مادر با وجود هزاران چالش روحی و روانی و جسمی حتی، سفت و سخت‌تر از آن‌ها نباشی، چیزی جز سرخو‌ردگی و انزوای اجتماعی نصیبت نخواهد شد.

شاهد بیاورم؟ توی چندتا جلسه‌ی نقد و بررسی و رونمایی و جشن امضای کتابی که نویسنده‌اش مادر است، سوالاتی از این دست شنیده‌اید؟
یا صریح‌تر اینکه چندتا مادرِ نویسنده‌ی مطرح‌ می‌شناسید؟

من اینجا صرفا درباره‌ی نوشتن که کسب و کار من است، نوشتم و مثال زدم.

زیرا که دنیای نوشتن خودم بعد از بچه‌دار شدن به کلی زیرورو شد.

اما… چه بسا شغل‌هایی که به خاطر وجود تنها یک بچه‌ی معصومِ کوچک از کف زنانِ خیلی با استعدادتر و کاربلدتر از دیگر زنان رفته و چه کلمه‌هایی که به خاطر همین امر در ذهن‌هاشان خاموش شده و در یادها سیاه!

#نرگس_راد
@Naargesrad
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =