September 4, 2023 at 08:20PM

@zhuanchannel
مصادره و حذف قیمت‌ها راه‌حل طلایی برای کنترل تورم در ایران

فارغ از هر جبهه و جناحی، دولت‌ها در ایران بارها این مورد را اثبات کرده‌اند که برای مقابله با گرانی یا مصادره را انتخاب می‌کنند
(در دورانی، اموال ایروانی و خسروشاهی و… را مصادره کردند حالا نوبت استارت‌آپ‌ها رسیده) یا اینکه جلوی انتشار قیمت و آمار و ارقام را می‌گیرند(اجازه انتشار آمارهای بانک مرکزی را نمی‌دهند یا مثلا نمی‌گذارند دیوار و شیپور قیمت‌ها را منتشر کنند)

بیش از دو سال از عمر دولت ابراهیم رییسی می‌گذرد و فارغ از وعدههای زیادی که هنگام انتخابات در مورد بورس و تورم و بهبود معیشت مردم داده شد، روی یک مورد تاکید خیلی زیادی بود:
طرح ساخت چهارمیلیون مسکن

از شانس خوب رییسی، رستم قاسمی که مجری این وعده بود و تا روزهای آخر هم با اطمینان از تحقق اجرای ساخت چهار میلیون مسکن صحبت می‌کرد، زیر بار این وعده کمرش شکست و فوت شد
و همراه با فوت او، این وعده هم به خاک سپرده شد.

امروز مسکن اوضاع اصلا خوبی ندارد، اجاره بها و قیمت مسکن سر به فلک کشیده. در همین دو سال قیمت مسکن در تهران از متری ۳۰ میلیون تومان به بالای ۸۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع رسیده، یعنی برای خرید یک خانه ۷۰ متری در جای متوسط شهر باید حدود ۶ میلیارد هزینه کنید(معادل ۶۷ سال حقوق یک کارمند معمولی)کسانی که خانه ندارند، دیگر نمی‌توانند خانه بخرند!

اما راهکار دولت چه بود؟

دولت برای کنترل این شرایط، صورت مسئله را پاک کرد. الان حدود هشت ماه شده که جلوی انتشار آمار قیمت مسکن را گرفته ولی این کار هم جواب نداد و باز هم قیمت مسکن رشد خیلی زیادی کرد و از آنجایی که کلا مسئولین ما همه را غیر از خودشان مقصر می‌دانند و انگشت اتهام را به سمت هرکسی غیر از خود می‌برند. حالا علت اصلی گرانی را دلال‌ها و پلتفرم‌هایی مثل دیوار می‌داند که مردم در آن قیمت را منتشر می‌کنند.

به زودی باید شاهد ممنوعیت درج قیمت در دیوار و شیپور باشیم، استراتژی که چند سال گذشته هم برای کنترل قیمت خودرو و مسکن انجام شد و با اینکار قیمتها کنترل نشد و چون انتظارات تورمی در ایران بالاست مردم قیمت‌ها را خیلی بیشتر از حالت عادی اعلام میکردند که خود این موجب التهاب بیشتر در بازارها هم شد.

اگر این ممنوعیت هم جواب نداد، دولت بهانه خیلی خوبی برای اجرایی کردن توصیه‌های شریعتمداری در کیهان خواهد داشت و به راحتی این شرکت‌ها را مصادره می‌کند و مدیریت را به دست مدیران انقلابی که رزومه درخشانی داشتند می‌سپارد.

اما توجه داشته باشید که حذف قیمتها چیزی را درست نمیکند، مسبببان وضع موجود هم دلالها و سوداگران و پلتفرمهای اعلام قیمت نیستند. علت اصلی گرانیها رشد نقدینگی بی مهاباست که آن هم در اثر سیاست‌های غلط دولتمردان به وجود می‌آید.

در حکومت های تمامیت خواهی که همه چیز دولتی است و بخش خصوصی سهم بسیار اندکی از اقتصاد دارد به طرفه العینی مصادره و پلمب می‌شوند
تنها مقصر گرانی و تورم شخص خود دولت است و نه هیچ چیز دیگری

 
pouriabakhtiari
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =