September 30, 2023 at 10:22PM

@zhuanchannel
۹ ترفند روانشناسی کاربردی که همیشه به کارتان می آید

۱- برای آنکه در آینده از حمایت کسی برخوردار شوید، امروز از او یک کمک کوچک بگیرید

از کسی که با او آشنایی چندانی ندارید بخواهید که کمک کوچکی به شما کند. مثلاً از او یک خودکار قرض بگیرید. بعد از آن احتمال اینکه آن شخص بعداً کار بزرگ تری برایتان انجام دهد، بسیار بیشتر می شود. و اگر همکاری دارید که از شما خوشش نمی آید، می توانید از او نظرش را درباره ی موضوع مهمی بپرسید. این کار سنگ بنای خوبی برای رابطه ی آینده ی شما خواهد شد.

۲- با یک کلمه متوجه شوید که کسی از شما خوشش می آید یا نه

برای آنکه متوجه شوید کسی از شما خوشش می آید یا خیر، لازم نیست مستقیماً از او سؤال کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمه ی بخصوصی را انتخاب کنید و هر زمان که شخص مورد نظرتان آن کلمه یا مترادف هایش را به زبان آورد، سر تکان دهید و لبخند بزنید. اگر از شما خوشش بیاید، رفته رفته از آن کلمه بیشتر در صحبت هایش استفاده خواهد کرد.

۳- برای آرام شدن، آدامس بجوید
تحقیقات نشان داده جویدن آدامس باعث کاهش چشمگیر سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب می شود. توضیحات متعددی برای این امر وجود دارد. یکی از آن ها این است که با جویدن آدامس، خون به سر هجوم می آورد و به این ترتیب، آرامش می شوید. یک توضیح دیگر این است که از آنجایی که غذا و جویدن برای ما تداعی گر چیزهای خوشایندی هستند، جویدن آدامس ما را شادتر و آرام تر می کند.
به علاوه، جویدن آدامس می تواند به پرت کردن حواس کمک کند و ما را از عادت های بدی همچون پرخوری عصبی یا جویدن ناخن، خلاص کند.

۴- برای بهبود رابطه ی خود با دیگران رازی را به آن ها بگویید
یک راه خوب برای جلب اعتماد دیگران، در میان گذاشتن یک راز با آن ها است. طبیعتاً نباید راز خیلی مهمی را برای این کار انتخاب کنید، بخصوص اگر هدف تان صرفاً ایجاد یک رابطه ی خوب باشد.
مهم است که به شخص مقابل تان نشان دهید که به او اعتماد دارید و فکر می کنید او باید چیزی را درمورد شما بداند
۵- برای رسیدن به خواست خودتان، دو گزینه مطرح کنید
اگر می خواهید که کسی چیزی را انتخاب کند یا کاری را انجام دهد که در واقع مایل به آن نیست، کافی است از او درست سؤال کنید. مثلاً می خواهید همکارتان گزارشی را به شما دهد. به جای آنکه از او بپرسید که آیا آن گزارش را برایتان خواهد آورد یا خیر، از او بپرسید که چه زمانی گزارش را برایتان خواهد آورد، فردا یا چند روز دیگر.
با این کار، شخص مقابل تان احساس مهم بودن می کند و این توهم را پیدا می کند که کنترل موقعیت را در دست گرفته است.

۶- برای جذاب تر شدن، اشتباه کنید
ما همیشه سعی می کنیم از اشتباه کردن پرهیز کنیم، بیشتر به این خاطر که می ترسیم مورد تمسخر قرار گیریم. با این حال، انجام اشتباهات کوچک می تواند ما را به چشم دیگران جذاب تر کند. یک اشتباه ما را از شخصی ایده آل و بی عیب و نقص تبدیل به فردی ملموس می کند. آدم ها معمولاً از افراد کامل و ایده آل واهمه دارند و خوش شان نمی آید.به علاوه، دیگران هم از اشتباه کردن در حضور شما نخواهند ترسید
اما به خاطر داشته باشید که نباید در استفاده از این روش زیاده روی کنید. چون ممکن است رفته رفته پیش دیگران زیر سؤال بروید.

۷- اگر شباهت هایی میان شما و دیگران باشد، بیشتر از شما خوش شان خواهد آمد
شاید درباره ی ترفند تقلید حرکات شنیده باشید، روشی که در آن با تقلید از برخی حرکات شخص مقابل تان می توانید کاری کنید که از شما خوشش بیاید.
مثلاً به آن حس خوبی فکر کنید که وقتی متوجه می شوید شما و شخص دیگری هر دو در یک مدرسه درس خواندید، به سراغ تان می آید. ما از کسانی که شبیه خودمان هستند بیشتر خوش مان می آید.

۸- هر روز تعریف و تمجید کنید
هر روز از دیگران تعریف و تمجید کنید و به آن ها چیزهای خوب بگویید. حتی اگر حال روحی خوبی نداشتید، حتی اگر روز بدی داشتید.
در ابتدا برایتان دشوار خواهد بود، اما بعدش عادت خواهید کرد و دیگر مجبور نمی شوید خودتان را وادار به گفتن چیزهای خوب کنید. این کار به دیگران کمک می کند که کمی بیشتر از شما خوش شان بیاید.

۹- توجه دیگران به خودتان را دست بالا نگیرید

به این مسأله «اثر نورافکن» (Spotlight Effect) گفته می شود. ما اهمیت ظاهر و کارهایمان برای دیگران را دست بالا می گیریم.
وقت هایی که به طبیعت می رویم را در نظر بگیرید. آنجا هر لباسی که در آن راحت باشیم می پوشیم، زمان زیادی را صرف ظاهرمان نمی کنیم و هر چه دلمان می خواهد می خوریم.
دیگران هم با دیدن مان فکر می کنند همه چیز درمورد ما عادی و طبیعی است و ذهن خود را به کارها یا ظاهرمان مشغول نمی کنند. پس سعی کنید این تجربه و حس آرامش و راحتی را در زندگی روزمره تان هم در ذهن خود حفظ کنید.

ترجمه : روزیاتو
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =