October 5, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel
7 کاربرد عجیب نوشابه در خانه‌داری که احتمالا نمی دانستید

1ـ جدا کردن آدامس از روی مو
ابتدا مقداری نوشابه را کاملا خنک کنید و آن را روی قسمتی از مو که آدامس به آن چسبیده است، بریزید. بعد از چند دقیقه آدامس سفت می‌شود و می‌توانید به راحتی آن را از مو جدا کنید.
اگر آدامس روی لباس هم چسبیده باشد، می‌توانید همین روش را برای کندن آن از روی لباس استفاده کنید.

2ـ از بین بردن زنگ زدگی اشیا
نوشابه به دلیل داشتن اسید فسفریک می‌تواند خیلی راحت زنگ زدگی روی اشیا را از بین ببرد. برای این کار شی زنگ زده را داخل ظرفی بگذارید و روی آن نوشابه تازه و گازدار بریزید و بگذارید چند دقیقه داخل نوشابه بماند؛ سپس شی را از داخل نوشابه خارج و آبکشی کنید تا مواد کنده شده از بین برود و شسته شود. همچنین می‌توانید با یک پارچه یا اسفنج آغشته به نوشابه روی قسمت زنگ زده شیرآلات بکشید تا زنگ زدگی از بین برود.

3ـ تمیز کردن سرویس بهداشتی
نوشابه برای تمیز کردن سرویس بهداشتی یک گزینه بسیار مناسب است. کافی است مقداری نوشابه را داخل کاسه توالت ایرانی یا فرنگی بریزید و اجازه بدهید یک تا دو ساعت بماند؛ سپس توالت را با آب و برس بشویید.

4ـ تمیز کردن ظروف
نوشابه برای پاک کردن لکه‌های چربی و سوختگی‌های داخل ظروف و قابلمه یک گزینه بسیار مناسب است. برای این کار بهتر است ابتدا نوشابه را داخل یک قابلمه بریزید و روی اجاق گاز بگذارید تا گرم شود؛ سپس نوشابه داغ را روی ظروف چرب و سوخته بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند؛ سپس ظرف‌ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.

5ـ درمان شپش سر
یکی از درمان‌های خانگی برای از بین بردن شپش سر استفاده از نوشابه است. برای این کار ابتدا موهای خود را با شامپو بشویید؛ سپس 2 لیتر نوشابه را روی موهایتان بریزید و تمام سطح مو و پوست سر را کاملا با نوشابه آغشته کنید. حالا سرتان را با یک کلاه مناسب یا کیسه پلاستیکی بپوشانید و بگذارید به مدت 12 ساعت بماند؛ سپس مو را آبکشی کنید.

6ـ تمیز کردن پنجره‌ها و سطح زمین
نوشابه به دلیل داشتن اسید سیتریک برای تمیز کردن و برق انداختن شیشه‌ها و کف زمین بسیار عالی است. برای تمیز کردن پنجره‌ها بهتر است یک دستمال پارچه‌ای را داخل کمی نوشابه خیس کنید و روی شیشه‌ها بکشید؛ سپس شیشه را با آب بشویید یا با دستمال خیس پاک کنید تا نوشابه کاملا از روی شیشه پاک شود. برای تمیز کردن کف آشپزخانه یا حمام نیز 1 قوطی نوشابه بزرگ را داخل یک سطل آب بریزید و از آن برای تمیز کردن کف سطوح استفاده کنید.

7ـ فر کردن موها
نوشابه به دلیل داشتن اسید فسفریک می‌تواند کوتیکول‌های موجود در مو را منقبض کند و موجب افزایش فرهای طبیعی مو شود.
پس در صورتی که می‌خواهید با روشی آسان و بدون صرف هزینه موهایتان را فر کنید، آن را با نوشابه بشویید یا روی قسمت‌هایی از مو که فر کرده‌اید، نوشابه اسپری کنید تا فرها ثابت بماند

فرادید
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =