October 9, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel

دانشمندان داروی جدید قدرتمندی برای درمان آکنه ساخته‌اند
یک پزشک_ علیرضا مجیدی

یک ترکیب ضد باکتری که در داخل بسته‌های میکروسکوپی وارد بدن می‌شود، می‌تواند به زودی صد‌ها میلیون نفر را با بیماری التهابی پوست آکنه ولگاریس، بهتر کند.

آکنه در اثر رشد بیش از حد یک باکتری پوست به نام Cutibacterium acnes ایجاد می‌شود و منجر به بروز مرتب و فراوان جوش‌های پوستی می‌شود.

گرچه راه‌هایی برای محدود کردن رشد باکتری‌ها وجود دارد، مانند آنتی‌بیوتیک‌ها یا هورمون‌هایی که چربی پوست را که میکروب‌ها را تغذیه می‌کنند، کاهش می‌دهند، بسیاری از آن‌ها با عوارض جانبی همراه هستند یا با سازگار شدن باکتری‌ها، بی‌اثر می‌شوند.

در درمان جدید از آنتی بیوتیک ناراسین narasin استفاده می‌شود که معمولاً برای جلوگیری از عفونت در دام و طیور استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان یک درمان بالقوه C. acnes که هنوز مقاومتی در برابر این آنتی بیوتیک ندارد، استفاده شود.

در این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه استرالیای جنوبی و دانشگاه آدلاید استرالیا و دانشگاه اکس مارسی فرانسه انجام شد، مشخص شده که این آنتی بیوتیک در برابر باکتری عامل بیماری تحت شرایط آزمایشگاهی مؤثر است.

علاوه بر این، این محققان توانستد ثابت کنند که تحویل این دارو به صورت نانوذرات به بدن می‌تواند به طور قابل توجهی درمان را تقویت کند.

وقتی ناراسین در کپسول‌های ریز هزار بار کوچک‌تر از یک تار موی انسان به نام نانو میسل بسته‌بندی شود، می‌تواند بسیار عمیق‌تر از زمانی که فقط با آب مخلوط می‌شود به داخل پوست نفوذ کند.

گروه پژوهشی دریافتند که سیستم تحویل نانوذرات ویژه آن‌ها در مقایسه با یک مخلوط ساده آب، حلالیت را بیش از ۱۰۰ برابر بهبود می‌بخشد.

یکی دیگر از یافته‌های دلگرم‌کننده این بود که ژل تولید شده توسط دانشمندان در دمای اتاق به مدت چهار هفته ثابت ماند.

فاطیما عبید، دانشمند داروسازی از دانشگاه استرالیای جنوبی، می‌گوید:
آکنه تقریباً ۹.۴ درصد از جمعیت جهان و عمدتاً نوجوانان را درگیر می‌کند و باعث ناراحتی، خجالت، اضطراب، اعتماد به نفس پایین و انزوای اجتماعی در میان مبتلایان می‌شود.
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − نه =