October 17, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel
روش‌های پزشکان آیورودایی
برای غلبه بر استرس و بی‌خوابی

پزشکان آیورودایی یک برنامۀ عصرگاهی که شما را برای داشتن خوابی آرام در شب آماده می‌کند، به شما معرفی می‌نمایند.
همیشه دلیلی پشت اینکه چرا نمی‌توانیم بخوابیم، وجود دارد و این عامل اغلب استرس است.

بنابه اصول آیورودایی زمانی که شما واتای اضافی داشته باشید و ذهن‌تان بیش ‌از اندازه درگیر افکار مختلف باشد، آرامش یافتن شما غیر ممکن است.

پس راه ‌حل واضح این مشکل این است که استرس را از بین ببرید، اما همۀ ما می‌دانیم که این کار در حرف ساده است، نه عمل.

دکتر رایچور پیشنهاد می‌دهد که هر شب رأس ساعت مشخصی، ترجیحاً قبل از ساعت ده شب به تختخواب بروید و به این برنامۀ خواب‌تان پای بند باشید.
ذهن خود را خالی کنید، افکاری که در طی روز ذهن شما را درگیر کرده بود، رها کنید.
چند نفس عمیق و آرامی بکشید، کمی دعا کنید و شکرگزار خداوند باشید.
برای رسیدن به آسودگی می‌توانید کارهای زیر را نیز انجام دهید.

یک حمام آب گرم با گل سرخ و یاس بگیرید.
یک حمام آب گرم با اسانس گل سرخ و یاس بگیرید. دکتر رایچور این دو روغن بخصوص را به خاطر دارا بودن خواص آرام‌بخشی‌شان ‏ پیشنهاد می‌دهد. در آیورودا گفته می‌شود، گل سرخ و یاس استرس را کاهش می‌دهند، قلب را باز می‌کنند و احساسات منفی را از بین می‌برند. هدف تمام برنامه‌های قبل از خواب این است که ذهن شما را برای رفتن به یک حالت متفاوت و آرام آماده کنند.

تنفس از یک حفرۀ بینی را تمرین کنید.
بر روی تختخواب خود بنشینید. چشمانتان را ببندید. حفره‌ی راست بینی خود را گرفته و از حفره‌ی بینی سمت چپ تنفس کنید. حفره‌ی سمت چپ بینی خود را بگیرید و از حفرۀ راست بینی بازدم کنید.
 از حفرۀ راستی بینی خود دم بگیرید، حفرۀ راستی بینی‌تان را ببندید و از حفره‌ی چپ بینی خود بازدم کنید. این تکنیک را به مدت ده دقیقه ادامه دهید.

 هرکسی که از اختلال خواب در رنج است، باید این تکنیک تنفس از حفره‌ی بینی جایگزین را امتحان کند. این عمل واتا را پایین می‌آورد و به برقراری تعادل بین نیمکرۀ راست و چپ مغز کمک می‌نماید.

تنفس براهماری
یک تکنیک جایگزین دیگر است.
به‌ سادگی دم بگیرید و در هنگام بازدم، به ‌آرامی ذکر«اوووممم» بگویید. این کار را به مدت پنج دقیقه تکرار کنید

شیر گرم با مخلوط جوزهندی بنوشید.
در آیورودا از شیر سرد باید دوری کرد، اما شیر گرم خاصیت درمان‌کننده و آرام ‌بخش دارد. شیر حاوی ال-تیروفان؛ یک اسید آمینه حاوی سروتونین و ملاتونین که هر دو خواب‌آور هستند، می‌باشد. جوزهندی به این نوشیدنی آرامش‌بخش، طعم شیرین می‌دهد و به خواب ‌آور بودن آن کمک می‌کند. ترکیب شیر گرم و جوزهندی، شما را ریلکس کرده و به‌سرعت به خواب می‌برد.

بدن خود را با روغن حیوانی ماساژ دهید.
در آیورودا، روغن حیوانی به‌ عنوان بهترین ماده برای ماساژ بدن شناخته ‌شده است. این روغن، سیستم بدنی را آرام و خنک کرده و پوست شما را آب‌ رسانی می‌کند. ماساژ بدن مخصوصاً نواحی ناف با روغن حیوانی، واتا را به خاطر محتویات خشک خود به تعادل رسانده و پیتا را به خاطر اثر خنک‌ کنندگی‌اش آرام می‌سازد.

کف دست ‌و پاهای خود را ماساژ دهید.
ماساژ پاها یک کار بسیار عالی قبل از رفتن به تختخواب است. حدود 7000 پایانۀ عصبی کف هر پا وجود دارد، به همین خاطر ماساژ دادن هر دو پا کل بدن شما را ریلکس خواهد ساخت. ماساژ کف دست، جایی که عصب‌ها از آنجا آغاز می‌شوند، اثر مشابهی بر روی بدن شما دارد.

اسانس مورد علاقۀ خود را ببویید
چند قطره از روغن اسانس مورد علاقه‌تان را روی بالش یا مچ دستتان جایی که نبض شما وجود دارد، بریزید. در آیورودا، تنفس اسانس به آرام‌;سازی ذهن و جسم کمک کرده، قلب را گشوده و خواب را تقویت می‌نماید. دکتر رایچور ترکیبی از اسانس پرتقال، هل، گل یاس، ریحان و وانیل را به شما پیشنهاد می‌دهد. روغن براهمی  برای آرام ‌سازی بدن و اعصاب شما بسیار مؤثر است.

OCEAN_OM
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =