October 26, 2023 at 10:22PM

@zhuanchannel
۶ موقعیت در زندگی که بهتر است در آن ها سکوت کنید

می گویند «سکوت طلا است» و این صرفاً یک ضرب المثل قدیمی نیست، بلکه می تواند ناجی شما باشد.
در دنیایی که همه دوست دارند افکار خود را به زبان آورند، گاهی سکوت کردن می تواند مشکل گشا باشد.

۱- وقتی عصبانی هستید
همه مان تجربه اش کرده ایم. چیزی یا کسی عصبانی مان می کند و خون جلوی چشمان مان را می گیرد. ضربان قلب مان بالا می رود، دست هایمان می لرزد و در آستانه ی یک فوران کلامی قرار می گیریم تا همه ی خشم مان را بیرون بریزیم. اما یک لحظه صبر کنید!

این بهترین زمان برای تمرین هنر سکوت است.
چون وقتی عصبانی هستیم، اغلب چیزهایی به زبان می آوریم که منظور واقعی ما نیستند، چیزهایی که می توانند دیگران را برنجانند و بعداً باعث افسوس و پشیمانی شوند.

به جای آنکه اجازه دهید خشم تان شما را تبدیل به شخصی غیر قابل پیش بینی و دردسرساز کند، این کار را کنید: یک نفس عمیق بکشید و تا ۱۰ بشمارید. حتی می توانید تا عصبانیت تان فروکش کند کمی قدم بزنید.

با تصمیم به سکوت در لحظه ی اوج خشم، جلوی وخیم تر شدن وضع را خواهید گرفت.

۲- حین یک دعوای بزرگ
مشاجره و جر و بحث جزئی از زندگی است. چه با شریک عاطفی تان باشد و چه با خانواده یا دوستان تان، اختلاف نظر همیشه پیش می آید. و باید به خاطر داشت که در این لحظات ملتهب، سکوت می تواند به سلاح مخفی شما بدل شود.
ممکن است فکر کنید که باید حرف تان را به شخص مقابل تان بفهمانید. شکی در اهمیت آن نیست، اما یک نکته اینجا هست:
وقتی احساسات بالا می گیرند، آدم ها به ندرت به چیزی که سعی دارید بگویید گوش می دهند. آن ها به شدت درگیر برنامه ریزی برای ضد حمله ی بعدی خود یا دفاع از دیدگاه شان هستند.

پس راه حل چیست؟ سکوت.
اجازه دهید احساساتش را ابراز کند و حرفش را قطع نکنید. خواهید دید که همین اقدام ساده تا چه حد می تواند وضعیت را تغییر دهد.
سکوت به فروکش کردن التهاب کمک می کند. به علاوه، نشان می دهد برای افکار و احساسات شخص مقابل تان احترام قائل هستید. و از همه مهم تر اینکه به شما فرصت می دهد پیش از پاسخ فکر کنید.

۳- وقتی کسی ناراحت است
وقتی کسی برای درد دل و شکایت از دشواری های زندگی اش به سراغ مان می آید، اولین چیزی که به ذهن مان می رسد، دادن توصیه و راه حل به او است.
اما باید به خاطر داشته باشید که آدم ها گاهی صرفاً نیاز دارند خود را تخلیه کنند.

بنابراین فقط گوش دهید، حرفش را قطع نکنید، نصیحت و توصیه نکنید و تلاشی برای حل مشکل نداشته باشید. صرفاً ساکت بمانید و گوش شنوا باشید.
این کار بسیار مؤثر خواهد بود، چرا که شخص مقابل تان نیاز دارد که درکش کنید، نه اینکه مشکلاتش را حل کنید.

سکوت شما فرصتی را در اختیار او می گذارد که برای ابراز احساسات و درماندگی های خود بدون قضاوت شدن یا قطع شدن حرف هایش به آن نیاز دارد.

وقتی کسی از افراد مهم زندگی تان اوقات سختی را تجربه می کند، در سکوت در کنارش باشید، چرا که درک و صبر شما احتمالاً همان چیزی است که او به آن نیاز دارد.

۴- وقتی همه ی ماجرا را نمی دانید
تصور کنید در حال تماشای فیلمی هستید که نیمه ی اول آن را ندیده اید.
شاید نکته ی اصلی را متوجه شوید، اما جزئیات زیادی هست که از آن ها سردرنمی آورید. این همان اتفاقی است که هنگام اظهارنظر درباره ی یک موضوع بدون اطلاع از همه ی حقایق رخ می دهد.
پس اگر خود را در چنین موقعیتی یافتید چه باید کنید؟ بله درست حدس زدید؛ صرفاً سکوت کنید.
با سکوت کردن، به خودتان فرصت مشاهده، پرسش و درک بهتر موقعیت را می دهید.

این کار همچنین مانع انتشار اخبار جعلی یا داشتن قضاوت عجولانه بر اساس اطلاعات ناقص می شود.

۵- وقتی حرف هایتان دیگران را می رنجاند
تصور کنید که یکی از دوستان تان لباس تازه ای به تن کرده که شما از آن خوش تان نمی آید. شاید فکر کنید بهتر است که نظر خود را با صداقتی بیرحمانه به او بگویید.

اما به این فکر کنید که حرف های شما چه تأثیری بر او خواهد داشت؟ اعتماد به نفسش را بالا خواهد برد یا از میان؟

در چنین موقعیت هایی، سکوت اغلب بهترین گزینه است. این بدان معنی نیست که شما دروغگو یا دورو هستید، بلکه معنایش این است که تصمیم دارید چیزی نگویید که کسی را بیهوده برنجاند.

۶- هنگام غیبت درباره ی دیگران
شاید خود را برای همراهی با آن ها تحت فشار ببینیم و ناخواسته درگیر غیبت شویم. اما حقیقت این است که با این کار در گفتگوی بی حاصلی شرکت می کنید که به هیچکس کمکی نمی کند و به دور از مهربانی است.

بنابراین بار دیگر که در چنین موقعیتی قرار گرفتید، کافی است سکوت کنید. از شرکت در بحث خودداری کنید، به بهای زیر سؤال رفتن شخصی دیگر به شوخی های تمسخرآمیزشان نخندید و به این موقعیت دامن نزنید.

صدای سکوت شما بلندتر از هر کلام اعتراضی ای خواهد بود.

روزیاتو
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =