October 28, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel
خیلی قشنگ بود حتما بخونید اگه 4 دقیقه وقت دارید!

دو مدل حکمرانی متفاوت
قذافی و مهاتیر محمد

سال ۱۹۶۹ افسران جوان به رهبری معمر قذافی با کودتا حکومت را به دست گرفتند و دولت جماهیر عربی خلق سوسیالیستی لیبی را تشکیل دادند او چهل دو سال حاکم لیبی بود.

در ۱۹۷۲ قذافی اعلام کرد آزادی فلسطین، آرزوی هر فرد عرب است؛ به‌همین منظور هر تبعه لیبی باید آموزش‌ نظامی ببیند تا بتواند برای مبارزه علیه امپریالیسم آمریکا آماده باشد.
مقارن آن برای پیش برد اهداف منطقه ای خود «ارتش اسلامی» یا جیش الاسلام را تشکیل داد ، نیروهایی از کشورهای مختلف اسلامی جذب کرد که ابزار قدرت در دست قذافی بودند تا در کشورهای مختلف مداخله نماید.

سرهنگ برای یک پارچه سازی فرهنگی دست به انقلاب فرهنگی زد.
کمیته های مردمی را تاسیس کرد تا با مظاهر فرهنگ غربی به مبارزه بپردازند.
از چاهای نفت دلار استخراج می‌کرد، بخشی برای ترویج ایده‌های انقلابی و بخش دیگر هم به نیازهای روزمره و زندگی جمعیت اندک لیبی و زندگی اشرافی خود صرف کرد.

در مقابل هیچ نهادی پاسخگو نبود و نزدیکانش ثروت های افسانه‌ای اندوختند

قذافی از گروهای ضد آمریکایی، حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کرد.
بدین خاطر این کشور متهم به حمایت از تروریست شد.قذافی تشکیل هر نوع حزب را ممنوع و مؤسس و گروه آن را اعدام می‌کرد.
شرکت کردن در مباحثات سیاسی با کشورهای بیگانه، متهم به جاسوسی شده و به سال‌ها زندان محکوم می‌شد. آموزش زبان‌های خارجی در مدارس ممنوع شد.

برای ایجاد وحشت اغلب اعدام‌ها در ملأعام اجرا و در کانال‌های تلویزیونی پخش می‌گردید.

در لیبی آزادی مطبوعات وجود نداشت. نیروهای امنیتی هرگونه می‌خواستند عمل می‌کردند. آنها مخالفان را در کشورهای مختلف ترور می‌کردند. او اعلام کرد، در صورت لزوم ترورها حتی در شهر مکه و هنگام ادای فرضیه حج انجام خواهد شد.

هواپیمایی را با ۳۰۰ مسافر بر فراز لاکربی اسکاتلند منفجر کردند.
این مسئله موجب تحریم‌های بین‌المللی علیه لیبی شد عاقبت پس از انکارهای متعدد، اتهام را پذیرفته و غرامت را پرداخت کردند و تحریم‌های اقتصادی بر ضدّ این کشور وضع شد.

قذافی مخفیانه تاسیسات هسته‌ای راه‌اندازی کرد و در پی دستیابی به سلاح های کشتارجمعی بود. فشارهای بین‌المللی فزونی یافت.او ناچار شد صنایع هسته ای خود را از بین ببرد و برنامه سلاح هسته‌ای را کنار گذارد و سیف‌الاسلام پسر دوم خود را که روحیاتی شبیه پدر داشت را جانشین خود کرد.

با آغاز بهار عربی ۲۰۱۱ اعتراض‌های سراسری، علیه حکومت بر پا شد.
نیروهای نظامی لیبی به همراه فدائیان قذافی مردم را سرکوب کردندکه شورای امنیت سازمان ملل واکنش نشان داد و قطعنامه توقیف دارایی‌های قذافی و نزدیکان او را تصویب نمود.

اقدامات قذافی و نزدیکانش توسط دادگاه جنایات بین‌المللی پیگیری شد. سیف الاسلام جانشین او اعلام کرد اروپا را به آتش خواهد کشید. عاقبت قذافی در ۲۸ مهر 1390 به دست معترضین کشته شد. پس از کشته شدن قذافی لیبی صحنه درگیری گروهای مسلح شد و به سه منطقه مستقل تبدیل گردید.

دو

_شخصیت بعدی ماهاتیر محمد، پزشک و جراح مالزیایی بود که به نخست وزیری رسید. او از سوی مجلس این کشور، به سمت رئیس دولت انتخاب شد. مالزی کشوری فقیر در شرق آسیا بود که درآمد باد آورده ای نداشت و از ازدیاد جمعیت و تنوع قومی رنج می‌برد.

او طی بیست سال توانست، مردمی که به علت فقر در بالای درختان زندگی می‌کردند با برنامه و تلاش به کشور توسعه یافته تبدیل کند. آموزش همگانی و پژوهش‌های علمی را سرلوحه برنامه‌ها و اهداف توسعه قرار داد. او با تقویت بنیادهای فرهنگی و اقتصادی این کشور را به ستاره درخشان جهان اسلام تبدیل کرد.

قدرت یک ملت را حاصل تجارت و کارآفرینی می‌دانست و اقتصاد را قدرتمندترین ابزار دفاعی می‌پنداشت.ماهاتیر به تفکر سیستماتیک اعتقاد داشت و میگفت اولین قدم در خلق حماسه در عرصه‌های اقتصادی، سروسامان دادن به فضای کسب وکار است.

او توانست مالزی سنتی و مردم بعضاً بدوی را به یک واحد صنعتی در سطح جهان تبدیل کند و درآمد سرانه کشورش را به ۸ هزار دلار برساند.

هجوم میلیونی گردشگران خارجی خللی در آداب و سنن اسلامی و سنتی این کشور وارد نکرد بلکه موجب تقویت ارزش‌های فرهنگی بومی و اخلاقی مالزی شد.

حاکمیت لیبی همه عقلای جامعه را از بین برد و با کشته شدن او نیرویی برای اداره کشور نماند؛هرآنچه قذافی در زمینه آبادی انجام داده بود در درگیری‌های نظامی از میان رفت. سال‌ها طول خواهد کشید تا کشور به قبل از ۱۹۶۹ بازگردد.

etebarbroker
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =