November 10, 2023 at 10:22PM

@zhuanchannel

وقتی شب‌ها دراز می‌کشید تا استراحت کنید، مغزتان به تمام نگرانی‌هایی که در طول روز وقتی برای فکر کردن به آنها نداشتید، روی می‌آورد.
اغلب، این اضطراب حول نگرانی‌هایی است که نمی‌توانید در لحظه حل کنید.

اضطراب شبانه می‌تواند یک چرخه معیوب را ایجاد کند
خواب بد شبانه منجر به خستگی روز بعد می‌شود و ریتم طبیعی بدن شما را مختل می‌کند.
این روند شما را در برابر محرک‌های استرس‌زا در طول روز آسیب‌پذیرتر می‌کند که می‌تواند در شب دوباره اضطراب را تشدید نماید. با این حال به‌گفته روان‌پزشکان راه‌هایی وجود دارد که بتوانید بر اضطراب شبانه خود غلبه کنید:

در ساعات منظمی از روز غذا بخورید. این کار به تنظیم ریتم شبانه‌روزی بدن شما کمک می‌کند.

ورزش منظم در طول روز نیز باعث آزاد شدن اندورفین و کاهش سطح کورتیزول، هورمون استرس می‌شود.

فعالیت‌های آرام مانند دوش گرفتن، کتاب خواندن و حرکات کششی مانند یوگا نیز سطح کورتیزول شما را کاهش می‌دهد و به خواب راحت کمک می‌کند.

با‌این‌حال اگر آنقدر نگران هستید که نمی‌توانید به خواب بروید، با این ترفندهای کاملاً طبیعی، اضطراب شبانه را کنار بگذارید:

آب آلبالو بنوشید یا یک کاسه گیلاس بخورید. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف گیلاس می‌تواند به شما کمک کند تا ۸۵ دقیقه بیشتر بخوابید، زیرا منبع ملاتونین است، هورمون طبیعی که از غده پینه‌آل مغز ترشح می‌شود و در تنظیم ریتم شبانه‌روزی بدن نقش دارد.

یک فنجان چای بابونه درست کنید. از نظر بالینی مشخص شده است که این چای گیاهی قدیمی به کاهش اضطراب و بهبود خواب کمک می‌کند.

سعی کنید در اواخر روز کافئین مصرف نکنید. کافئین بیش از حد می‌تواند اضطراب موجود را تشدید کند.

اگر نیمه‌شب با اضطراب از خواب بیدار می‌شوید، این نکات کاربردی نیز می‌توانند به شما کمک کنند:

یک دفتر یادداشت در کنار تخت خود داشته باشید تا بتوانید نگرانی‌های خود را یادداشت کنید.

به موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید. مطالعات نشان می‌دهد که آهنگ‌های آرامش‌بخش می‌توانند سیستم عصبی خودکار شما را آرام کنند و منجر به کندتر شدن تنفس، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون شود که همگی به خواب شما کمک می‌کنند.

سعی کنید از خوددرمانی با الکل یا داروهای خواب آور خودداری کنید. این راه‌ها می‌تواند کمک کوتاه‌مدتی باشد اما برای حل ریشه مشکلات شما مفید نیست
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =