December 2, 2023 at 08:20PM

@zhuanchannel
هشدار به والدین؛ این ۸ گیاه سمی و خطرناک را بشناسید

_دیفن باخیا یا نیلوفر پلنگی
برگ‌ها، ساقه یا ریشه این گیاه زیبا که به‌عنوان نیلوفر یا «نیلوفر پلنگی» نیز شناخته می‌شود، اگر خورده شود، سمی است. جویدن، دیفن باخیا می‌تواند باعث ازدست رفتن توان سخن گفتن در فرد شود، زیرا حاوی یک ماده سمی به نام اسید اگزالیک است که می‌تواند باعث تورم و سوزش در دهان شود.

علائم مصرف این گیاه عبارتند از:
تاول در دهان
سوزش در دهان و گلو
اسهال
صدای خشن
افزایش تولید بزاق
تهوع و استفراغ
درد هنگام بلع
تورم دهان و زبان

کارشناسان می‌گویند این گیاه همچنین می‌تواند پوست و چشم‌ها را تحریک کند و باعث آسیب احتمالی به قرنیه شود. اگر کودک شما برگ این گیاه را جویده، باید دهان او را با پارچه‌ای سرد و مرطوب پاک کنید و اگر به این گیاه دست زده باشد، چشم‌ها و پوست او را به خوبی بشویید. جهت پیشگیری از عوارض احتمالی به کودک خود شیر بدهید.

_کالادیوم یا بال فرشته

کالادیوم که به عنوان بال فرشته نیز شناخته می‌شود، به دلیل برگ‌های صورتی رنگ آن که تقریبا به شکل قلب هستند، قابل تشخیص است.
خوردن این گیاه می‌تواند مضر باشد، زیرا حاوی همان کریستال‌های سمی اگزالات است
این گیاه همچنین می‌تواند باعث تحریک چشم و پوست شود.

علائم خوردن کالادیوم یا ورود آن به چشم عبارتند از:
سوزش در دهان یا گلو
آسیب به لایه شفاف خارجی (قرنیه) چشم
اسهال
چشم درد
صدای خشن و اشکال در صحبت کردن
افزایش ترشح بزاق
حالت تهوع یا استفراغ
تورم و تاول در دهان یا زبان

_آنتوریوم
آنتوریوم که گل فلامینگو نیز نامیده می‌شود به دلیل شاخ و برگ قرمز براق خود شناخته شده است. این گیاه نیز برچسب مضر بودن را بر خود دارد. آنتوریوم همچنین محرک پوست و چشم و می‌تواند باعث سوزش، تورم و تاول در دهان شود.

_مونسترا یا پنیر سوئیس
گیاه مونسترا که به خاطر برگ‌های سوراخ دارش به عنوان گیاه پنیر سوئیسی نیز شناخته می‌شود یک انتخاب فوق العاده محبوب برای افزودن گیاه و فضای سبز بیشتر به خانه‌های مردم است.
اما این یکی دیگر از آن گیاهانی است که در صورت خوردن توسط کودکان کنجکاو می‌تواند مضر باشد، زیرا حاوی همان کریستال‌های اگزالات است. «مونسترا» همچنین می‌تواند باعث تحریک پوست و چشم‌ها شود.

_اسپاتی فیلوم یا نیلوفر صلح
نیلوفر‌های صلح گل‌های سفید زیبایی تولید می‌کنند. اما خوردن هر قسمت از این گیاه می‌تواند منجر به تحریک دهان و گلو، تورم لب‌ها، سرفه، حالت تهوع و استفراغ شود.

_فیلودندرون
گیاهان فیلودندرون انواع مختلفی دارند و به راحتی در خانه رشد می‌کنند. اما آن‌ها می‌توانند باعث تورم و تاول دهان، سوزش در دهان و گلو، ایجاد صدای خشن، ترشح آب دهان، حالت تهوع و استفراغ شوند.

_پتوس
این گیاه به نام پیچک شیطان یا پوتوس نیز شناخته می‌شود و از برگ‌های سبز روشن آن به شکل درخت انگور آویزان زیبایی رشد می‌کنند.
این گیاه در صورت مصرف می‌تواند علائم مشابه سایر گیاهان سمی و خطرناک ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است آن را دور از دسترس دستان کوچک قرار دهید. پیچک شیطان همچنین می‌تواند برای پوست و چشم‌ها تحریک کننده باشد.

_زامیوکولکاس زامیفولیا یا الماس زنگبار

زامیوکولکاس زامیفولیا» را گیاهان «زد زد» (ZZ) و الماس زنگبار (جزایری متعلق به کشور تانزانیا و همچنین نام قبلی تانزانیا) نیز می‌نامند. آن‌ها دارای برگ‌های براق، سبز تیره و بیضی شکل هستند.
تمام قسمت‌های این گیاه سمی هستند و در صورت جویدن یا بلعیده شدن می‌توانند باعث درد فوری یا احساس سوزش و تورم لب ها، دهان، زبان و گلو شوند.

اگر فرزندم گیاه سمی بخورد چه کنم؟

اگرچه عوارض گیاهان سمی به نظر بیماری جدی نمی‌رسند، برای مشاوره با پزشک خود یا پزشک اورژانس تماس بگیرید.
اگر کودک‌تان به دلیل خوردن برگ گیاهان و گل‌های سمی مریض شده، هوشیاری خود را از دست می‌دهد، خواب‌آلود به نظر می‌رسد یا مبتلا به حملات شدید است، او را حتما به اورژانس ببرید.
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 1 =