December 9, 2023 at 02:14PM

@zhuanchannel
۲۰ حقیقت درباره آداب و رسوم عجیب و غریب مردم در گذشته

عصر باستان
۱- یونانی های باستان از سنگ، سنگریزه یا تکه های سرامیک به عنوان دستمال توالت استفاده می کردند.

۲- در یونان باستان، ریش مردان نماد مردانگی و خرد و به مردان اعتبار می بخشید.

۳- در یونان باستان و بعدتر در روم باستان، رسم بود که در ضیافت ها غذای خود را دراز کشیده به پهلو می خوردند و ته مانده ی غذای خود را روی زمین می ریختند

۴- برای یونانی های باستان رسم بود که نگاه خود را به شکل بخصوصی کنترل کنند: نگاه آن ها باید ثابت و مستقیم به جلو می بود. آن زمان یونانی ها معتقد بودند تنها افراد دیوانه یا درمانده، نگاه خود را می چرخانند و خائن ها چپ چپ نگاه می کنند.

۵- بر اساس یک نظریه، قدمت رسم زدن لیوان های خود به یکدیگر به قرون وسطی بازمی گردد. افسانه ای هست که می گوید صدای برخی لیوان ها با یکدیگر ارواح شیطانی ای که می توانند از راه دهان وارد بدن یک فرد شوند را دور می کند. به همین دلیل هم بود که باید هنگام خمیازه کشیدن، جلوی دهان خود را می گرفتند.

۶- رسم کلاه از سر برداشتن به نشانه ی سلام کردن هم از دوران قرون وسطی به یادگار مانده است.

۷- استفاده از ابزارهای غذاخوری از قرن دوازدهم آغاز شد. از قاشق برای خوردن دسر و دیگر انواع شیرینی جات استفاده می شد، اما چنگال را ابزار شیطان می دانستند.

۸- در فرانسه ی قرون وسطی، مردم دستان خود را با رومیزی پاک می کردند و سوپ را بدون قاشق، مستقیم از کاسه سر می کشیدند.

۹- در قرون وسطی بود که سنت شستشوی دست ها پیش از غذا خوردن رواج یافت

۱۰- اعضای خاندان های سلطنتی ای که در دوران قرون وسطی حکومت می کردند، خودشان را از زمان تولد به لحاظ معنوی پاک می دانستند. بسیاری از آن ها معتقد بودند که اگر حمام کنند یا لباس های خود را بشویند، عطر هاله ی الهی خود را از دست می دهند.
به همین دلیل، ایزابلای اول، ملکه ی پادشاهی کاستیا (یکی از پادشاهی های قرون وسطی در شبه جزیره ی ایبری که حالا بخشی از اسپانیا است) در طول زندگی خود تنها ۲ بار حمام کرد: اولین بار پس از تولد و بار دیگر پیش از ازدواج.

۱۱- قانونی بود که لمس ملکه ی اسپانیا را ممنوع کرده بود

۱۲- هنری هشتم، پادشاه انگلیس، رعایایش را مجبور می کرد تا تختش را ببوسند تا مطمئن شود آن را به زهر آغشته نکرده اند.

۱۳- مُد قرن هجدهم زنان را ملزم به آرایش موهای خود به مدل هایی می کرد که ارتفاع زیادی داشتند و انجام آن ها ساعت ها زمان می برد

۱۴- موهای زن ها مملوء از شپش بود. به همین دلیل برای خلاصی از خارش ناشی از آن، همیشه میله های شیکی از جنس عاج به همراه داشتند که با استفاده از آن ها می توانستند بدون خراب کردن آرایش موهایشان، کف سر خود را بخارانند.
برای مثال، ماری آنتوانت، ملکه ی فرانسه، به شپش هایش افتخار می کرد. آن زمان داشتن شپش را حتی نشانه ی مقدس بودن می دانستند، چون عقیده داشتند که وجود شپش نشان می دهد که فرد بیشتر به پاکی روحش توجه داشته تا بهداشت جسمش.

۱۵- در عصر ویکتوریایی، نمایش بدن خود ممنوع بود، به همین دلیل مردم به کمک یک ارابه ی مخصوص که در قرن هفدهم اختراع شد، در دریا شنا می کردند.
فرد با لباس در ساحل کامل وارد این ارابه می شد، لباس هایش را در داخل آن عوض می کرد و سپس ارابه به درون آب برده و معکوس می شد تا فرد به دور از چشم دیگران بتواند در دریا شنا کند.

۱۶- زنان جوان مجرد اجازه نداشتند به تنهایی از خانه بیرون بروند.

۱۷- اگر بانویی در خیابان جنتلمنی را می دیدید که او را می شناخت و می خواست با او صحبت کند، زن باید دست خود را به سمت او دراز می کرد. بعد از آن، مرد باید همه ی کارهای مهمش را رها می کرد و چند دقیقه ای زن را همراهی می کرد.

۱۸- زن ها تا پیش از ازدواج از فرزندآوری هیچ چیزی نمی دانستند. به همین دلیل، گاهی تازه عروس ها بعد از شب عروسی از دست همسران خود فرار می کردند.

۱۹- زن ها در دوران بارداری نباید در ملأعام ظاهر می شدند.

۲۰- پایه های وسایل همیشه باید پوشانده می شدند

روزیاتو
By: via مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 9 =